• Uczniowie ZS nr 1 z wizytą w Centrum Nauki Kopernik i Sejmie

     • Uczniowie ZS nr 1 z wizytą w Centrum Nauki Kopernik i Sejmie. W ramach realizowanego w Zespole Szkół nr 1 projektu: „Czerwoniak szansą na nowe kompetencje” uczniowie klas Liceum Ogólnokształcącego

      wybrali się we wtorek, 25 lutego z wizytą do Centrum Nauki Kopernik. Na ogromnej, otwartej przestrzeni mogli oni przez kilka godzin, samodzielnie lub w grupach, eksperymentować przy ponad 200 eksponatach, tworzących 19 grup tematycznych, poświęconych zjawiskom fizycznym oraz człowiekowi, tym, co go otacza i funkcjonuje wokół niego. Można było między innymi udać się na spacer z żyroskopową walizką czy zbudować magnetyczny most, sprawdzić jak zmysły i umiejętności pozwalają odbierać, interpretować i opisywać świat oraz przetestować możliwości własnego ciała. Pobudzającą zmysły  atrakcją, którą ma do zaoferowania CNK, okazało się Planetarium, gdzie uczniowie wzięli udział w pięknym pokazie: „Inna Ziemia”. Wyświetlany on był na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron, dzięki czemu jego uczestnicy mieli poczucie zanurzenia w wyświetlanym świecie, potęgowanym jeszcze bardziej przez system nagłośnieniowy rozmieszczony dookoła kopuły i pełen profesjonalizmu komentarz prowadzącego. Zmęczeni atrakcjami uczniowie mogli zregenerować swoje siły przy obiedzie, po którym klasy trzecie LO powróciły do Zambrowa, natomiast klasa pierwsza i druga, na zaproszenie posła na Sejm RP, Pana Stefana Krajewskiego, zwiedziła Sejm. Mieli oni możliwość zobaczenia makiety Sejmu oraz wejścia na Salę Posiedzeń i wysłuchania interesującej historii parlamentaryzmu w Polsce.Wyjazd ten stał się okazją do integracji uczniów „Czerwoniaka” i dobrej zabawy podczas wspólnych eksperymentów, ale także okazał się ciekawą „lekcją” fizyki, biologii i geografii, która z pewnością zapadnie na długo w ich pamięci.

     • Dzień Zakochanych w naszej szkole

     • W dniu świętego Walentego odbyła się w naszej szkole długo wyczekiwana nie tylko przez zakochanych impreza walentynkowa.

      Przyśpieszone bicie serca w ten pełen czerwieni i różu piątek spowodowała Poczta Walentynkowa, którą dostarczyła do spragnionych miłości adresatów nasza trójka posłańców Amora. Miłośnicy selfie mogli natomiast zrobić sobie zdjęcia w specjalnie przygotowanej Foto – Budce, ustawionej w szkolnej czytelni dzięki uprzejmości naszych kochanych Pań bibliotekarek. Jakby tego było mało, nauczyciele języków obcych, którym serdecznie dziękujemy w tym miejscu za pomoc i świetny pomysł, porwali do wspólnej zabawy uczniów i nauczycieli, którzy w brawurowy sposób wyśpiewali wielkie hity miłosne w ich oryginalnych wersjach. „The voice of Czerwoniak” przyciągnął tłumy i stał się pretekstem do wspaniałej zabawy. Jury, w skład którego weszła cała społeczność szkoły, wyłoniło zwycięzców za pomocą spontanicznych okrzyków i braw, które wstrząsnęły murami zabytkowego budynku. 

      Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to, aby Dzień Zakochanych w Czerwoniaku upłynął pod znakiem dobrej zabawy, uśmiechu i miłości. Liczymy na Was przy okazji następnych imprez, które już w marcu.

      Pozdrawiamy.

      Samorząd Uczniowski 

     • Dzień Matematyki 2020

     • Już wkrótce Dzień Matematyki

      Zapraszamy na turniej drużynowy, który odbędzie się 13 marca 2020.

      Drużyna liczy maksymalnie dwie osoby. Chętnych zapraszamy do zgłaszania swojego udziału najpóźniej do 12 marca u Pani Profesor I. Baranowskiej w sali nr 215.

      Nagrodami w konkursie będą dobre oceny z matematyki za aktywność 

      Dzień Matematyki kierowany jest do wszystkich! Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań ma sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem. Zadania nie wymagają wiedzy matematycznej - wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką.

      Dzień Matematyki stworzyliśmy po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. 

      Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać jasną stronę tej nauki...

       

      Wszelkie pytania prosimy kierować do organizatorów konkursu: p. I. Baranowskiej i A. Sakowicz

     • Tydzień Bezpiecznego Internetu

     • W dniach 10-14  lutego 2020 r. w ZS1 obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu.

      Działania profilaktyczne miały na celu ukierunkowane młodzieży na bezpieczne i świadome korzystanie z Internetu. Święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

       Na zajęciach prowadzonych przez przedstawicieli Policji KPP w Zambrowie,  uczniowie mieli okazję zweryfikować swoją wiedzę na tematy związane z korzystaniem z Internetu, dowiedzieli się, jak odpowiedzialnie korzystać z nowych narzędzi elektronicznych, portali społecznościowych oraz jakie zagrożenia mogą wynikać z nieodpowiedniego wykorzystywania tych urządzeń. W zawiązku z powyższym składamy ogromne podziękowania dla Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej   mł.asp. Agnieszce Predko, st. tech. Bartoszowi  Gerguszewicz i sierż. Sst. Pawłowi Szymborskiemu   za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu tak ważnych i potrzebnych działań.

      Pedagog szkolny Dorota Śleszyńska.

     • Konferencja „ Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci.”

     • W dniu 17.02.2020 r. uczniowie naszej szkoły wraz z pedagog Dorotą  Śleszyńską uczestniczyli w konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci”

      zorganizowaną przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Konferencja miała na celu, uświadomienie dzieciom i młodzieży, że hejt, kradzież danych i tożsamości, zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem, podszywanie się pod inną osobę to realne zagrożenia w wirtualnym świecie.

      Podczas spotkania wyświetlono film, który przestrzegał o  upowszechnianiu  prywatnych danych, a policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku przedstawili prezentację „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci - Wojewódzki Program Cyberświadomi, Cyberbezpieczni”, przestrzegając o tym, że nikt w sieci nie jest anonimowy. W spotkaniu uczestniczył  Dariusz Piontkowski  -Minister Edukacji Narodowej, Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Kazimierz Gwiazdowski i Mieczysław Baszko oraz Beata Pietruszka, Podlaski Kurator Oświaty.

     • Walentynkowe Karaoke w Czerwoniaku ♥♥

     • Uczniowie w ZS1, w Zambrowie, uczcili Dzień Świętego Walentego kreatywnym popisem wokalnym.

      Było to karaoke poliglotów. Uczestnicy konkursu wykonywali wybrane przez siebie utwory w językach: angielskim, rosyjskim, ukraińskim, niemieckim, japońskim, koreańskim, no i oczywiście w języku polskim. Uczniowie i nauczyciele świetnie bawili się śpiewając swoje ulubione przeboje. Motywem przewodnim wybranych piosenek była, jak łatwo się domyślić, miłość. Okazało się, że poza talentem wokalnym uczniowie posiadają również zdolności aktorskie i taneczne. W konkursie wzięło udział 14 uczniów oraz część kadry pedagogicznej. Widownią byli koledzy i koleżanki uczestników, którzy entuzjastycznie reagowali na wspaniałe występy "piosenkarzy". Zwycięzców wyłoniono demokratycznie poprzez głosowanie. Wygrali ci, którzy otrzymali największe brawa.

      Na szczegółową relację zapraszamy na:

     • Szkolenie "VetDIET" w Wilnie

     • W dniach 18-22 października p. Justyna Śledziewska i p. Agnieszka Lisińska brały udział w szkoleniach pt. "VetDIET" w Wilnie w ramach programu Erasmus+ organizowanym przez Perfect Project Sp. z o.o. W Białymstoku.

      Program szkoleń obejmował wykłady o tematyce Zero waste, Trendy w żywieniu, Alergeny, Etykietowanie produktów, Diety, Innowacje. Ćwiczenia praktyczne odbywały się w pracowni gastronomicznej szkoły zawodowej VET centre „Žirmūnai“ w Wilnie pod okiem wysokiej klasy fachowców m.in. szefów kuchni z gwiazdką Michelin. Dodatkowo wizyty w znakomitych restauracjach, zwiedzanie miasta, a przede wszystkim poznanie nowych smaków to bezcenne doświadczenie i rozwój kompetencji nauczycieli przedmiotów zawodowych.

     • Dzień Dawcy Szpiku

     • Wolontariusze ZS1 przy współpracy z Fundacją DKMS zorganizowali Dzień Dawcy Szpiku.

      W tej pięknej akcji, pod hasłem "Komórkomania", wzięli udział pełnoletni uczniowie. Bardzo cieszy fakt, że młodzież odpowiedzialnie i licznie podjęła decyzję ratowania ludzkiego życia. Dziękujemy również nauczycielom i wychowawcom, którzy wzięli udział w akcji i zapoznali młodzież z filmem edukacyjnym dotyczącym białaczki i ogromnym zapotrzebowaniem na dawców szpiku.

     • Konkurs - "Co wiesz o komputerach?"

     • W środę 20 października 2021 r. przeprowadzono w naszej szkole konkurs informatyczny „Co wiesz o komputerach”.

      Wzięli w nim udział uczniowie Technikum Informatycznego, a konkurs zorganizowali nauczyciele zawodu A. Sakowicz, J. Komorowski i G. Godlewski.

      Przyszli informatycy zmierzyli się z testem na temat budowy i zasad działania komputera. Niektóre pytania wzbudziły niemałe emocje. Zwycięzcy konkursu otrzymali w nagrodę słuchawki i myszki bezprzewodowe. Laureatami zostali Mateusz Tatko z 2TIP, Adrian Lachowicz z 3TIP oraz Kacper Potęga z 3TIP. Serdeczne gratulacje. Moc jest w Was silna

     • Uczniowie z „Czerwoniaka” na praktykach w Wilnie

     • W ramach programu ERASMUS+ uczniowie klasy III Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół nr 1 biorą udział w projekcie „GASTROTECHNICY” i od poniedziałku (11 października) odbywają praktyki zawodowe w stolicy Litwy – Wilnie.

      Pod czujnym okiem swego opiekuna – Pana Krzysztofa Krajewskiego, ale przede wszystkim szefów kuchni takich hoteli jak „Radisson” czy „Artis”, doskonalą swoje umiejętności zawodowe i „szlifują” język angielski w codziennych sytuacjach. W czasie wolnym mają okazję poznać miasto i jego okolice, a także nauczyć się samodzielności i dobrego gospodarowania swoim kieszonkowym. Początkowa trema i bariera językowa szybko minęły i uczniowie poczuli się tu zdecydowanie bardziej swobodnie. W sobotę czekało ich zwiedzanie miasta oraz wycieczka do Troków, a to nie koniec atrakcji, bo przed nimi jeszcze 2 tygodnie pobytu w Wilnie, które odkrywa coraz więcej swych tajemnic. Już teraz zgodnie twierdzą, że ten wyjazd to dobra lekcja życia i na zawsze pozostanie w ich pamięci.

     • Dzień piżamy w „Czerwoniaku”

     • W piątek (4 października) obchodzony był po raz pierwszy w naszej szkole Dzień piżamy.

      Uczniowie zaprezentowali się szerokiemu gronu swoich kolegów i nauczycieli w różnokolorowych, zabawnych kombinezonach piżamowych, szlafrokach i uroczych „paputkach”. Ten niezwykły pomysł przyniósł wiele radości i uprzyjemnił ostatni dzień nauki przed weekendem, a szkolne korytarze stały się jeszcze bardziej kolorowe i roześmiane niż zwykle Okazało się, że w piżamie też można się wiele nauczyć… 

      Wszystkim uczniom, którzy się przebrali, dziękujemy za współpracę i wspólnie spędzony dzień, który był trochę inny i pozwolił nam na chwilę poczuć się w szkole tak jak w domu. Dziękujemy również Dyrekcji i wszystkim nauczycielom, którzy okazali tego dnia zrozumienie i życzliwość dla wszystkich „piżamowców”.

      Pozdrawiamy i zapraszamy za rok, a poniżej prezentujemy galerię naszych „milusińskich”.

      Samorząd Uczniowski

     • Uczniowie klasy III TLp sprzątali świat

     • W dniu 24 września 2021 roku uczniowie klasy III TLp, pod czujnym okiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego – Pana Krzysztofa Krajewskiego, wzięli udział w kolejnej edycji akcji Sprzątania Świata, organizowanej pod hasłem: „Myślę, więc nie śmiecę”.

       

      Akcja ta nie tylko angażuje i integruje społeczności lokalne, ale jest również dobrym narzędziem w zakresie gospodarki odpadami, interesującą metodą pracy wychowawczej,a także wartościowym sposobem na realizację wolontariatu. Jest to również lekcja poszanowania środowiska, dzięki której choć trochę może zmniejszyć się nasz dewastacyjny wpływ na nie.

      Uczniowie otrzymali do sprzątania ciąg pieszo-jezdny od ul. Legionowej doul. Fabrycznej oraz przyległe parkingi. Akcja rozpoczęła się na czwartej godzinie lekcyjneji zakończyła sukcesem o godzinie 13.00. W trakcie jej trwania zebrano kilka worków śmieci (w tym szkło, metal, papier i plastik oraz tworzywa sztuczne).

      Mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu uczniów naszej szkoły, Zambrów zrobił się choć trochę czystszy, gdyż starali się oni zajrzeć w najmniejszą dziurę i najciemniejszy zakamarek, aby przyczynić się dla wspólnego dobra. Mieli też oczywiście przy tym mnóstwo frajdy i dołożyli od siebie małą cegiełkę do odbudowy środowiska naturalnego.

       

      Opiekun SU: Krzysztof Krajewski

     • Zawody kolarskie Andrzejewo 2021

     • W niedzielę, 5 września, w Andrzejewie odbyły się zawody kolarskie.

      Wolontariusze z ZS1 w Zambrowie dzielnie pomagali w przygotowaniu i organizacji zawodów. Wolontariusze z radością zaangażowali się w pierwszą akcję w tym roku szkolnym, która nie miała nic wspólnego z pandemią.....oby tak było dalej.....

     • 2021 – Rok Stanisława Lema

     • 21.06.2021 r. zorganizowano w naszej szkole Akcję Głośnego Czytania urządzoną z okazji literackiej rocznicy (2021 – Rok Stanisława Lema). Przez cały dzień na auli uczniowie i nauczyciele czytali wybrane utwory pisarza: „Bajki robotów”, „Cyberiadę”. W tej akcji wzięły udział następujące klasy: I LOp, II LOp, II TIp, II bTI, III TI, III TŻ, II TŻp.

      Stanisław Lem jest najbardziej znanym za granicą twórcą literatury fantastycznonaukowej. Książki tego pisarza, myśliciela, futurologa zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. Maestrią kreowania odległych światów zaskakuje i zadziwia kolejne pokolenia czytelników. Lem jest autorem zdumiewająco wszechstronnym: powieści fantastycznonaukowe („Eden”, „Solaris”), utwory groteskowe („Kongres futurologiczny”), powieści-eseje („Golem IV”), rozprawy naukowe („Summa technologiae”), autobiografia („Wysoki Zamek”).

      W niezwykły sposób zawsze zaskakuje czytelników, zdumiewa erudycją, stosuje śmiałe eksperymenty stylistyczne (np. roboty z „Cyberiady” przemawiają językiem bohaterów Trylogii). Twórczość tego pisarza można podzielić na dwa nurty: prozę fabularną (opowiadania, powieści) oraz eseistykę i rozprawy naukowe. Najbardziej charakterystyczną cechą Lema jest pokazanie uwikłania człowieka w postępujący w przyspieszonym tempie rozwój cywilizacyjno-techniczny. Jego bohaterowie zmagają się z wciąż aktualnymi, odwiecznymi pytaniami i problemami społecznymi, egzystencjalnymi, etycznymi, psychologicznymi. W swoich utworach odrzuca cywilizacyjne utopie, obiecujące bezproblemowe szczęście wszystkim dzięki nowym wynalazkom technicznym. Prawie w każdej swojej książce Lem obnaża najgorsze ludzkie cechy: głupotę, pychę, zadufanie, przekonanie o wszechpotędze człowieka. W jednej ze swoich powieści („Solaris”) napisał: „Wcale nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic”.

      Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w tej akcji. Zachęcamy do czytania książek pisarza – CZYTAJMY LEMA!

     • Wycieczka wolontariuszy ZS1 #Czerwoniak do Trójmiasta

     • W dniach 21-23 czerwca 2021, wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu „Silni Razem” w nagrodę za działalność wolontariacką odwiedzili Trójmiasto. Zwiedzili Port w Gdyni, opływając statkiem stocznię, podziwiali starówkę gdańską oraz Sopot. Ogromne wrażenie wywarło na wolontariuszach Europejskie Centrum Solidarności i niezwykle wzruszająca historia narodzin demokracji w Polsce. Zachodzące słońce na horyzoncie morza na sopockim molo było piękną chwilą refleksji i zamyślenia. Po wielomiesięcznej pandemii niezwykłą atrakcję stanowiło przejście szlakiem wydm (10 km) wzdłuż nabrzeża Bałtyku w Słowińskim Parku Narodowym. Wolontariusze dotlenieni, szczęśliwi i pełni energii do dalszego działania wrócili do Zambrowa.

      Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu „Silni Razem”

     • Kogo zagrasz?

     • W poniedziałek 14.06.2021 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie odbyło się spotkanie pt. „Kogo zagrasz?” z absolwentem naszej szkoły, Patrykiem Bołtrykiem – kulturoznawcą, założycielem „Teatru bez Nazwy”.

      To wydarzenie miało na celu przybliżenie uczniom sensu teatru oraz zachęcenie do poszukiwań siebie w przestrzeni artystycznej. Wzięły w nim udział klasy liceum ogólnokształcącego.

       Gość spotkania opowiedział o swoich doświadczeniach z zakresu działania w sferze kultury, o poszukiwaniu inspiracji, wytchnienia w niełatwych czasach współczesnych. Ponadto wytłumaczył, dlaczego romantyzm jest tak intrygujący oraz opowiedział o tym, jak doszło do jego „spotkania” z wieszczem Mickiewiczem. Prowadzący zwrócił uwagę na potrzebę istnienia teatru w życiu każdego człowieka. Młody reżyser podkreślił, że w teatrze najważniejszym elementem jest widz – czynny odbiorca, który potrafi to, co ogląda, przetworzyć przez własne doświadczenia, przemyślenia. W odbiorze każdego spektaklu teatralnego najważniejsze jest osobiste zaangażowanie, zainteresowanie, stawianie niekończących się pytań. Prowadzący wymienił trzy czynniki, które umożliwiają taki odbiór: niezależność w myśleniu, harmonia, otwarty umysł. Teatr wynika z niekończącej się nigdy potrzeby poznania i zrozumienia każdego człowieka. Warto o tym pamiętać.

      Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zostali zapoznani ze specyfiką studiów (kulturoznawstwo) i otrzymali wykaz spektakli teatralnych, książek, filmów, które warto znać.

      Młodemu reżyserowi dziękujemy za interesujące spotkanie i życzymy nieustannego rozwijania twórczych pasji w przyszłości.

     • Wycieczka do CKP w Łomży

     • 27.05.2021 uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia wyjechali na wycieczkę do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łomży.

      Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się uczniów z nowoczesnymi pracowniami szkoleniowymi wyposażonymi według standardów przewidzianych w podstawach programowych nauczania oraz przez Centralą Komisję Egzaminacyjną. Wiedza ta, przyda się przy zdobywaniu zawodu mechanika. Obecnie CKP w Łomży obejmuje kształceniem specjalistycznym w nowoczesnych technikach i technologiach w szczególności branże: elektryczną, elektroniczną, samochodową, sanitarną, mechaniczną, a także mechatroniczną.

     • Szkolne „Wesele”

     • Szkolne „Wesele”

      Przedstawiamy życie naszej szkoły – Zespołu Szkół Nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie – we fragmentach zaczerpniętych z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

      Okazuje się, że zarówno nasze możliwości, jak i możliwości naszego narodowego arcydzieła są nieograniczone… Wszyscy zasługujemy na odrobinę wytchnienia… Warto czasami spojrzeć na życie szkoły z przymrużeniem oka. Przyjemnej lektury.

     • Pożegnanie absolwentek ZS1

     • Wolontariuszki z klasy III LO, już jako absolwentki ZS1, pożegnały się z opiekunami Szkolnego Klubu Wolontariatu "Silni Razem".

      Pożegnania są smutne i etap liceum zakończony. Pocieszający jest fakt, że Wasza empatia, dobroć i chęć niesienia pomocy będą trwały nadal w Waszym dalszym życiu, a wolontariat wraz z zakończeniem szkoły wcale się nie kończy. Życzymy realizacji planów związanych ze studiami i powodzenia w życiu. Nie zapominajcie o fajnym i wartościowym czasie przeżytym w naszej szkole i koniecznie odwiedzajcie nas.

     • E-WALENTYNKI 2021

     • UWAGA!!!!!!!! UWAGA!!!!!!!! UWAGA!!!!!!

      Przypominamy, że wkrótce ulubione święto wszystkich zakochanych, czyli Dzień Świętego Walentego.  W związku z pandemią i nauką zdalną nie możemy liczyć na „Pocztę Walentynkową”, która każdego roku działała w naszej szkole, ale każdy, kto chce wyrazić swoje uczucie, może wysłać do niedzieli (14 lutego)  „e-Walentynkę” do bliskiej mu osoby na maila: walentynkowapocztazs1@gmail.com

      Prosimy nie tylko o wyznania miłości, ale również napisanie imienia, nazwiska i klasy adresata bądź adresatki. Pozwoli to nam doręczyć waszą „e-Walentynkę” na discordzie lub platformie teams do konkretnej osoby. Oczywiście zapewniamy całkowitą dyskrecję.

      Zachęcamy wszystkich, aby przyłączyli się do wspólnej e-zabawy. Zdalne nauczanie nie zwalnia nas od dzielenia się z najbliższymi miłością. 

      Samorząd Uczniowski

 • Zespół Szkół nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zambrowie
  ul. Aleja Wojska Polskiego 31
  18-300 Zambrów
  • Logowanie