• Kolejny zagraniczny staż uczniów Czerwoniaka

• Uczniowie technikum gastronomicznego w Zespole Szkół nr 1 w Zambrowie zakończyli trzytygodniowy staż w ramach projektu Erasmus+, który obejmował praktyki zawodowe we włoskich restauracjach Abruzji oraz program kulturowy.

Uczestnicy projektu zdobywali nowe umiejętności i doświadczenia w Vasto znajdującym się na południowym wybrzeżu Adriatyku w samym sercu Włoch. Centrum tego miasta to położona na wzgórzu starówka pełna zaułków, kościołów i ciekawych kamienic. Właśnie w tym urokliwym otoczeniu, w restauracjach Osteria La Spasetta, Taverna del Vasto, Fusion, Well Done Bistrot, La Transumanza, Bistrot Le Ciel i Birrificio Santa Chiara odbyły się staże zawodowe uczniów z zambrowskiego Czerwoniaka. Podczas nauki przygotowywania lokalnych potraw, dań z ryb, owoców morza, pizzy i past oraz deserów odkrywali oni kunszt kulinarny i smaki Italii, a także przekonali się jak ważna jest kultura celebrowania posiłków.

„Poznaliśmy włoską pasję do gotowania i pysznego jedzenia. We Włoszech ceni się najbardziej tradycyjne potrawy przyrządzane ze świeżych produktów wysokiej jakości. Zaskoczyła nas wielka gościnność i życzliwość mieszkańców Vasto.” – wspominali stażyści. Z kolei włoskich pracodawców ujęła pracowitość naszych uczniów. Docenili ich chęć do nauki, entuzjazm i zaangażowanie oferując możliwość zatrudnienia w sezonie wakacyjnym. „Projekt dał nam lekcję samodzielności, możliwość podróżowania, poznania nowych zwyczajów i innych kultur. Mogliśmy poznać rówieśników z innych krajów, np. z Hiszpanii. Wyjeżdżając na takie praktyki zyskujemy dodatkowe umiejętności w zawodzie, w którym się szkolimy” – opowiadali uczniowie. Te i podobne opinie najlepiej świadczą o zdobytej wiedzy i ciekawych doświadczeniach.

Udział w projekcie to także wolne chwile na piaszczystych plażach Marina di Vasto oraz wycieczki edukacyjne. Dzięki wyjazdowi uczniowie technikum Czerwoniaka mogli odwiedzić „Wieczne Miasto” Rzym i jego najważniejsze symbole m.in. Koloseum, Forum Romanum, Fontannę Di Trevi czy Schody Hiszpańskie. Zwiedzali również opactwo San Giovanii in Venere, dawny klasztor benedyktyński założony w VI wieku. Z kolei w rezerwacie przyrody Punta Aderci podziwiali różne odcienie Adriatyku, dziką roślinność oraz trabocchi - dawne konstrukcje połowowe charakterystyczne dla wybrzeża Abruzji, nazywane przez miejscowych „wielkimi pająkami”.

„Serdecznie dziękujemy Panu Sławomirowi Baranowi Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 1 w Zambrowie za możliwość udziału w tym projekcie oraz Panu Michałowi Średzińskiemu za organizację wyjazdu. To był wspaniały czas nauki i doświadczeń. Zapamiętamy na długo piękne widoki, wycieczki w słońcu i deszczu oraz włoską gościnność” – przekazali uczniowie klasy IV TŻ p wraz z wychowawcą.