• Uczennice z „Czerwoniaka” w finale konkursu gastronomicznego „Gotuj z klasą”.

     • W piątkowych zmaganiach kulinarnych brało udział 14 szkół z województwa podlaskiego, nasz powiat reprezentowały Aleksandra Wiśniewska i Karolina Leśniewska z klasy drugiej Technikum żywienia i usług gastronomicznych Zespołu Szkół nr 1.

      Przygotowały zupę grzybową z pulpecikami z jelenia oraz polędwiczkę sous-vide podaną z puree z ziemniaka, sosem jeżynowo -cynamonowym i flambirowanymi warzywami. Dania zostały przygotowane w oparciu o listę produktów regionalnych Województwa Podlaskiego. Skład komisji oceniającej:- Karol Okrasa - jeden z najzdolniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich szefów kuchni i Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego,- Sebastian Łukaszewicz – wicemarszałek Województwa Podlaskiego,- Jadwiga Zabielska -Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa- Franciszek Górski – Dyrektor  Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Kształcenia Ustawicznego Podlaskiego Kuratorium OświatyPodsumowując kuchenne zmagania w Janowie Karol Okrasa przyznał, że poziom uczestników był szalenie wysoki, a komisja miała nie lada wyzwanie, aby wskazać najlepsze danie. Zaprosił też wszystkich uczestników piątkowego gotowania na warsztaty z jego udziałem do Gospody Brańskiej w Brańsku. Mają się one odbyć jeszcze przed wakacjami.Serdecznie gratulujemy

     • Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej we Wrocławiu z udziałem naszych uczennic

     • Uczennice IV klasy Technikum Logistycznego Paulina Chorodyńska i Zuzanna Złotkowska reprezentowały nasza szkołę w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu we Wrocławiu pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

      Dziewczyny znalazły się w elitarnym gronie 140 finalistów z całej Polski. 14 marca każdy uczestnik w czasie 130 minut miał do rozwiązania 4 zadania, w tym jedno problemowe.

      Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna w MWSLiT we Wrocławiu została wpisana do wykazu turniejów i olimpiad tematycznych związanych z wybraną dziedziną wiedzy, uprawniając laureatów i finalistów do zwolnienia z pisemnego egzaminu zawodowego i pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

                  Gratulujemy Sukcesu!

     • Wycieczka na Targi Expo Sweet

     • Targi Expo Sweet jak co roku cieszą się dużym zainteresowaniem i oczywiście nas również nie mogło tam zabraknąć.

      Jest to największe wydarzenie w Polsce z branży cukierniczej i lodziarskiej. Jak co roku nasza młodzież z klas gastronomicznych miała okazję podziwiać pracę mistrzów cukiernictwa oraz ich artystycznie wykonane torty oraz kompozycje kwiatowe z papieru jadalnego. W czasie targów odbywało się wiele pokazów oraz konkursów. Można było zobaczyć profesjonalny sprzęt i wyposażenie z branży cukierniczej m.in. drukarki spożywcze, prasy do tłoczenia oleju, ekspresy do kawy i wiele innych urządzeń. Każdy miał okazję spróbować lodów o różnych smakach, ciast i ciasteczek, gofrów. Po pysznościach chwila aktywności fizycznej zagościliśmy w kręgielni HULAKULA.

      W wycieczce brały udział klasyITŻ , oraz III TŻpod opieką p.J. Śledziewskiej, p. A.Lisińskiej , p. D. Śleszyńskiej.

     • Gotuj z klasą

     • Dnia 24.02.2023 r. odbył się szkolny etap wojewódzkiego konkursu "Gotuj z klasą" organizowanego przez Urząd Marszałkowski wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku.

      W tegorocznej edycji jako szkoła wzięliśmy udział po raz pierwszy, a na kolejnym etapie reprezentować nas będą uczennice 2 klasy Technikum żywienia i usług gastronomicznych Aleksandra Wiśniewska i Karolina Leśniewska. Jury oceniało zupę i danie mięsne wykorzystując tradycyjne i lokalne produkty oznaczone logo "Produkt Polski" oraz znajdujące się w bazie produktów tradycyjnych i lokalnych prowadzonej przez Samorząd Województwa Podlaskiego. W komisji oceniającej gościliśmy Radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotra Modzelewskiego, przedstawiciela KOWR-u Joannę Kalinowską oraz jako przewodniczącego komisji Dyrektora ZS1 Sławomira Baran.Gratulujemy naszej zdolnej młodzieży sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnym etapie, gdzie potrawy będzie oceniać m.in. Karol Okrasa.

     • Międzynarodowy Dzień Pizzy w ZS1

     • Pizza - najpopularniejsze danie na świecie doczekało się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzony jest 9 lutego.

      W XVII wieku, kiedy do Europy sprowadzono pomidory, to warzywa te natychmiast pojawiły się na chrupiącym cieście. Najchętniej raczyli się nimi mieszkańcy Neapolu. Kiedy w 1889 roku Neapol odwiedziła królowa Włoch, Małgorzata Sabaudzka z mężem, to nadworny piekarz przygotował na ich cześć placek zdobiony dodatkami w narodowych barwach: bazylią, mozzarellą i pomidorami. Tak powstała najprostsza pizza nazwana Margherita.Pizzę znają i lubią wszyscy. Na świecie powstaje niezliczona ilość jej rodzajów- z przeróżnymi dodatkami- również w wersji na słodko.Nasi uczniowie z kl 3TŻ, również nie odmówili sobie przyjemności zrobienia w dniu dzisiejszym pizzy. Nasi uczniowie stworzyli swoją wersję tego dania. Ich pizza wyglądała i smakowała wyśmienicie!

     • Walentynki 2023

     • Już wkrótce Dzień Zakochanych!!!!Zapraszamy całą społeczność szkoły na Imprezę Walentynkową, która odbędzie się zgodnie z tradycją 14 lutego (wtorek).

      Czekają na Was takie atrakcje, jak Poczta Walentynkowa, Foto – Budka (na przerwach w bibliotece) i miłosne karaoke (aula), które przygotowują wspólnie nauczyciele języków obcych.Każdy, kto chce wyrazić swoje uczucie, może wrzucić list do „Skrzynki Walentynkowej”, która będzie wystawiona w bibliotece od czwartku (9 lutego) do poniedziałku (13 lutego).Ci z Was, którzy umieszczą swoje zdjęcie na Instagramie i oznaczą ZS1Czerwoniak, mogą liczyć na nagrodę w postaci „Niepytki”.

      Zachęcamy wszystkich, aby przyłączyli się do zabawy, zakładając jakiś czerwony, różowy, ewentualnie biały element stroju, lub przynosząc „serduszkowe” gadżety, dzięki którym będziecie tego dnia zwolnieni z pytania i niezapowiedzianych kartkówek.

      Życzymy wiele miłości.Samorząd Uczniowski

     • Jasełka w Czerwoniaku

     • Gdy już zabłyśnie na niebie pierwsza gwiazda, zasiądziemy wspólnie do uroczystej kolacji.

      Zapomnimy o wzajemnych urazach, a dzieląc się opłatkiem będziemy życzyć sobie wszystkiego, co najlepsze, ciesząc się, że jesteśmy razem, bardziej sobie bliscy niż w zwykłe dni. W tej atmosferze Wieczoru Wigilijnego uprzedzając spotkania w rodzinnym gronie pragniemy wspólnie przełamać się białym opłatkiem i złożyć wzajemne życzenia: niech Nowonarodzony Chrystus obdarzy nas pokojem, miłością i obfitością łask. Niech Boże Narodzenie będzie w naszych domach, w naszych szkołach, w zakładach pracy, wszędzie tam gdzie jest człowiek.     Życzymy wam, abyście odkryli w drugim człowieku obecność Chrystusa, byście z radością i prostotą dziecka świętowali narodziny Zbawiciela i niech to będą również wasze narodziny nowego człowieka. I Niech ta Boża Dziecina podniesie swą rączkę, aby błogosławić nam, naszym bliskim, przyjaciołom tym, nad którymi pochylamy się w geście ludzkiej pomocy i zatroskania. Błogosławionych Świąt !Życzy społeczność Zespołu Szkół nr 1 w Zambrowie

      Dyrektor Sławomir Baran

     • Jobs for young people – Praca dla młodych

     • PRACA DLA MŁODYCH – Europejski Rok Młodzieży 

       

      Powiatowy Urząd Pracy w Zambrowie informuje, iż Europejski Urząd Koordynacji EURES działający w Europejskim Urzędzie ds. Pracy (ELA) w ramach „Europejskiego Roku Młodzieży” rozpoczął kampanię informacyjną EURESpod nazwą Jobs for young people – Praca dla młodych.

      Komisja Europejska (KE) przyznała, że pandemia COVID-19 pozbawiła młodych ludzi wielu możliwości, a wysokie wskaźniki bezrobocia wśród tej grupy nadal świadczą o tym, że jest to wyzwanie dla państw członkowskich. W związku z tym KE zobowiązała się wesprzeć młodych ludzi,  a nadrzędnym celem jest wspieranie ich rozwoju.

      Aktywność zawodowa młodych ludzi w Polsce pozostaje niska, co w znacznej mierze wynika z kontynuacji przez nich kształcenia. Współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15-29 lat zmniejszył się w Polsce z 54,4% w 2019 r. do 51,6% w 2020 r. Nie jest to sytuacja zaskakująca, bowiem ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej wprowadzane w obliczu pandemii znacznie silniej dotknęły osoby młode, często zatrudnione na niestabilnych umowach o pracę, i to nie tylko w Polsce, ale w większości krajów. 

      W tym kontekście nasze działania w ramach kampanii mają na celu:

          ♦ podniesienie świadomości wśród młodych ludzi na temat usług sieci EURES,

          ♦ zwiększenie puli młodych osób korzystających ze wsparcia EURES przede wszystkim w zakresie:

             ◊ informacji na temat bezpiecznego poszukiwania pracy za granicą na unijnym rynku pracy, 

             ◊ wsparcia podczas i po rekrutacji międzynarodowej, 

             ◊ doradztwa na temat potrzeb unijnych rynków pracy na konkretne umiejętności,

             ◊ informacji o tendencjach na europejskich rynkach pracy, co może ułatwić świadome wybory zawodowe.

      Zapraszamy do śledzenia kampanii w mediach społecznościowych używając #EURES4Youth oraz sprawdzania działań w kalendarzu wydarzeń na:

     • "20 lat minęło jak jeden dzień "

     • Wolontariusze z ZS1 podczas Gali Wolontariatu obchodzili 20lecie działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu "Silni Razem " .

      Z tej okazji wykonali własnoręcznie dla opiekunów maskotkę o imieniu Wolontaruś. Zastanawiamy się teraz czy nie wyprodukować większej ilości Wontarusiów na jakiś zacny celPóki co przed nami kolejne 20 lat, więc do roboty.....

     • Podsumowanie projektu

     • Podsumowanie projektu pt. „Rozwój kompetencji uczniów kluczem do sukcesu szkoły”W piątek, 2.12.2022r. odbyło się podsumowanie projektu pt. „Rozwój kompetencji uczniów kluczem do sukcesu szkoły” współfinansowanego przez Unię Europejską.

      (Numer projektu: 2021-2-PL01-KA122-SCH-000041973, Akcja 1 Edukacja szkolna.). W spotkaniu wzięli udział jego uczestnicy, czyli 20-cioro licealistów z klas II,III i IV wraz z nauczycielami, prowadzącymi zajęcia w szkole w Portugalii. Obecni na spotkaniu: pan dyrektor, koordynatorzy projektu z Warszawy oraz młodzież z LO obejrzeli prezentację, przedstawiającą najciekawsze wydarzenia z 2-tygodniowego pobytu w Bradze. Amelia Grodzka i Oliwier Olszewski z klasy II LO opowiedzieli o tym, jak wyglądała nauka w szkole z portugalskimi rówieśnikami oraz jak spędzali wolny czas, poznając podczas wycieczek Porto, Lizbonę i Fatimę. Również pozostali uczestnicy wyjazdu podzielili się swoimi wrażeniami, mówiąc o tym, co dał im udział w projekcie.Wszyscy zgodnie przyznali, że było to ciekawe doświadczenie, dzięki któremu rozwinęli swoje umiejętności, przełamali bariery językowe, poznali młodych ludzi z innych kultur, zyskali nowych przyjaciół i poznali najpiękniejsze miasta Portugalii. Nie ma wątpliwości, że warto było wziąć w tym udział i przekonać się, że znajomość języka angielskiego wyniesiona ze szkolnych lekcji bardzo się przydaje.

     • Dzień piżamy w „Czerwoniaku”

     • W piątek (18 października) obchodziliśmy po raz kolejny w naszej szkole Dzień piżamy.

      Dzięki niemu uczniowie mieli okazję zaprezentować się szerokiemu gronu swoich kolegów i nauczycieli w różnokolorowych, zabawnych kombinezonach piżamowych, szlafrokach i kocykach. Dzień ten przyniósł wiele radości po całym tygodniu wytężonej pracy i w ciekawy sposób wprowadził wszystkich w nastrój zbliżającego się weekendu. Okazało się, że korytarze i sale lekcyjne w naszej szkole mogą być bardziej kolorowe i szalone, a piżama nie stanowi przeszkody w zdobywaniu wiedzy.Wszystkim uczniom, którzy się przebrali, dziękujemy za współpracę i wspólnie spędzony dzień, który był trochę inny i pozwolił nam na chwilę poczuć się w szkole tak jak w domu. Dziękujemy również Dyrekcji i nauczycielom, którzy okazali tego dnia zrozumienie i życzliwość dla wszystkich śpiochów. Przebranych uczniów proszę o przyjście do sali 218, aby odebrać obiecane punkty.

      Krzysztof Krajewski

     • Czerwoniak w Portugalii

     • „Bom dia!” – tak pozdrawialiśmy się przez dwa tygodnie, które uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Zambrowie spędzili w pięknej Bradze, trzecim co do wielkości mieście Portugalii.

      Dwadzieścioro licealistów z klas II, III i IV wraz z nauczycielami (anglistami i polonistką) przeniosło się do partnerskiej szkoły AEmaximinos Maximinos, realizując w dniach 31.10 – 11.11.2022. projekt pt. „Rozwój kompetencji uczniów kluczem do sukcesu szkoły” współfinansowany przez Unię Europejską. (Numer projektu: 2021-2-PL01-KA122-SCH-000041973, Akcja 1 Edukacja szkolna). Celem głównym działania było poszerzenie praktycznych umiejętności posługiwania się językiem angielskim, nauka podstaw języka portugalskiego, integracja międzykulturowa oraz zwiększenie wiedzy i kompetencji z zakresu zrównoważonego rozwoju.Każdy z uczestników realizował indywidualny program szkolenia, który został ustalony w oparciu o przeprowadzoną diagnozę potrzeb edukacyjnych ucznia. Szkolenie było prowadzone w dwuosobowych zespołach składających się z polskiego i portugalskiego ucznia. Tematyka zaplanowanych zajęć obejmowała m.in. zagadnienia z zakresu zrównoważonego rozwoju, podstawy języka portugalskiego (dla Portugalczyków języka polskiego). Ponadto przez cały okres mobilności zespoły pracowały nad przygotowaniem multimedialnych prezentacji, jako rezultatów współpracy w ramach mobilności. Każda polsko-portugalska para opracowała i zaprezentowała w języku angielskim tematy, dotyczące wzajemnych zainteresowań, polskich i portugalskich tradycji i świąt, atrakcji turystycznych swojego kraju oraz regionu, a także popularnych dań, czy wydarzeń historycznych. Przygotowane prezentacje zostały wysoko ocenione przez nauczycieli. Jednym z elementów weryfikacji postępów były również pisemne testy z nowo poznanego języka oraz sprawdziany w formie krótkiej konwersacji po portugalsku (oraz o polsku dla portugalskich partnerów). Intensywny program zajęć był uzupełniony wizytami m.in. w planetarium, laboratorium, czy centrum nowych technologii. W czasie wolnym uczniowie rozegrali towarzyskie mecze piłkarskie z portugalskimi rówieśnikami. Odwiedzili również słynny stadion piłkarski w Bradze.Organizatorzy zadbali również o to, by okres mobilności były czasem efektywnie spędzonym. W dni wolne od nauki uczniowie uczestniczyli w wycieczkach do Porto, Lizbony, Fatimy oraz leżącego nad oceanem Viana do Castelo. Popołudniami zaś mogli poznawać urokliwą, starą Bragę. I choć może nie wszyscy pokochali portugalską kuchnię, to już samą gościnną Portugalię i Portugalczyków przywieźli bez wątpienia w swoich sercach.Warto podkreślić, że licealiści z „Czerwoniaka” znakomicie poradzili sobie z wyzwaniami, jakie przed nimi stanęły. Wykazali się wysokimi kompetencjami językowymi, które jeszcze udoskonalili dzięki urozmaiconym aktywnościom. Udział w projekcie był dla uczniów i nauczycieli przygodą jedyną w swoim rodzaju, w trakcie której udało się nawiązać międzynarodowe przyjaźnie, poznać mnóstwo interesujących ludzi, zdobyć nowe umiejętności i wiedzę, a przede wszystkim spędzić niezapomniane chwile w swoim życiu. Z tego powodu nie zabrakło łez wzruszenia podczas pożegnalnego spotkania w portugalskiej szkole.Po zakończeniu mobilności każdy z uczestników otrzymał imienne certyfikaty udziału w projekcie.

     • Wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów

     • 18 listopada w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku

      odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów przez wiceministra edukacji i nauki, pana Dariusza Piontkowskiego. Otrzymali je także najlepsi uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Zambrowie: Zuzannie Oliwi Modzelewskiej, uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego, Natalii Złotkowskiej z Technikum nr 1 oraz Mateusz Tatko – również z Technikum nr 1.

      Gratulujemy zasłużonego sukcesu i życzymy powodzenia w realizacji kolejnych celów.

     • Znów na podium!

     • Dnia 15 listopada uczniowie reprezentujący dwie szkoły z terenu powiatu zambrowskiego walczyli o laury w etapie powiatowym Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS.

      Konkurs odbył się w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zambrowie. Do etapu powiatowego zgłosiły się reprezentacje dwóch szkół: Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości i Zespół Szkół nr 1. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością zarówno biologii wirusa HIV, okoliczności sprzyjających zakażeniom, przebiegu choroby i jej objawów, jak również praw człowieka w kontekście HIV/AIDS czy związanych z tym problemów społecznych. Celem olimpiady jest poszerzanie wśród młodzieży wiedzy na temat zapobiegania zakażeniom HIV, chorób przenoszonym drogą płciową oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS. Najprzyjemniejszym fragmentem tego wydarzenia było rozstrzygnięcie olimpiady i ogłoszenie jej wyników. Nasz szkoła zagarnęła pierwsze trzy miejsca. Pierwsze z nich zajął Dawid Oponowicz, drugie Julia Borowska, zaś trzecie Zuzanna Grochowska. Nagrody zwycięzcom, ufundowało Starostwo Powiatowe oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki za eliminacje wojewódzkie.

     • Uczennica Technikum Logistycznego w finale konkursu Polska Miss

     • Uczennica czwartej klasy Technikum Logistycznego z Czerwoniaka Alona Krokhmalova powalczy o tytuł najpiękniejszej nastolatki

      w konkursie Polska Miss. Organizator konkursu przedstawił kandydatki, które zakwalifikowały się do ścisłego finału. Alona Krokhmalova przebrnęła przez wszystkie eliminacje konkursu piękności. W lipcu wygrała etap regionalny i zostata II Wicemiss Mazowsza. To dało jej start do kolejnych etapów i w końcu Alona znalazła się w gronie 36 finalistek. W zestawieniu Polska Miss Nastolatek 2022 ma numer 19 i reprezentować będzie Podlasie .Teraz przed Aloną bardzo intensywny czas. Już pod koniec listopada wyruszy na pierwsze zgrupowanie Polska Miss 2022.W grudniu natomiast Alona wyjedzie na drugie zgrupowanie. Będzie ono już ostatnią prostą przed grudniową Galą. Nową Polską Miss Nastolatek 2022 poznamy 17 grudnia.

     • Narodowe Święto Niepodległości w ZS1 w Zambrowie

     • Narodowe Święto Niepodległości w ZS1 w Zambrowie

      „Bo nie ma ziemi wybieranej,Jest tylko ziemia przeznaczona,Ze wszystkich bogactw – cztery ściany,Z całego świata – tamta strona.”

       Kazimierz Wierzyński – „Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny”

       

      10 listopada 2022 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie odbył się apel poświęcony Narodowemu Świętu Niepodległości. Idea wolnego państwa była największym pragnieniem naszych przodków. Po utracie niepodległości w 1795 r. Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy. Nie zginęli jednak Polacy, którzy nigdy nie pogodzili się z zaborami. Zawsze wysoko cenili wolność i swobody narodowe.

       

      „Ojczyzna to kraj dzieciństwamiejsce urodzeniato jest ta mała najbliższa ojczyznamiasto miasteczko wieśulica dom podwórkopierwsza miłośćlas na horyzonciegroby […]na początku ojczyzna jest bliskona wyciągnięcie rękidopiero później rośniekrwawiboli.”

      Tadeusz Różewicz – „Oblicze ojczyzny”

       

      Kolejne pokolenia Polaków wierzyły, że ich ojczyzna jeszcze nie zginęła. Zrywy wolnościowe, powstania, działania polityczno-militarne są znakomitym przykładem wierności idei niepodległości. Te bohaterskie i jakże często bezimienne dokonania stanowiły podstawy wzorców wychowawczych młodzieży Polski międzywojennej. Okres dwudziestolecia niepodległości przygotował naród do próby najstraszniejszej, którą była II wojna światowa. Najazd dwóch największych naszych wrogów - Niemców i Sowietów – choć skończył się militarną klęską naszego kraju, nie złamał ducha walki narodu polskiego. Apel został zadedykowany wszystkim polskim bohaterom walczącym o wolną ojczyznę. Niepodległość zawdzięczamy milionom ofiar Polaków, którzy nigdy nie zwątpili w sens walki. Dziękujemy im za ich niezłomną wiarę i poświęcenie.

      „I powiedz sam mi teraz: czy to było warto?A żołnierz milczał chwilę i ujrzał w tej chwiliTych wszystkich, co wracali i co nie wrócili,Tych wszystkich, którzy legli w cudzoziemskim grobie,Co mówili: „Wrócimy”, nie myśląc o sobie.I widzi jakichś jeźdźców w tumanach kurzawyI słyszy dźwięk Mazurka i tłumu wołanie:Dąbrowski z ziemi włoskiej wraca do Warszawy!„Czy warto?” – Odpowiedział: „Ach, śmieszne pytanie!”

      Jan Lechoń – „Przypowieść”

      Apel przygotowali uczniowie pod opieką Ewy Matanowskiej. Uczestnicy uroczystości: Zuzanna Lutostańska I a LO, Aleksandra Sienicka I TLp, Sandra Jaskóła I TLp, Karolina Zalewska IV TLp, Kacper Kulikowski I b LO, Hubert Gardocki I TLp, Jacek Popławski II b TI, Kacper Falkowski II b TI, Tomasz Malinowski II b TI. Dziękujemy uczniom za przygotowanie apelu. Gratulujemy talentu.

     • Uczniowie ZS1 na wycieczce w Warszawie

     • W piątek (4 listopada) uczniowie klasy I B Liceum Ogólnokształcącego i II Technikum Żywienia,

      pod czujnym okiem opiekunów – Panów: Grzegorza Kozioła, Grzegorza Werpachowskiego i Krzysztofa Krajewskiego, wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Jej celem było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, uwrażliwienie młodzieży na piękno oraz krzewienie kultury i estetyki żywego słowa, ale także rozwijanie wśród uczniów zainteresowania nauką, inspirowanie ich do obserwacji, doświadczeń, zadawania pytań i szukania odpowiedzi. W związku z tym w planie wycieczki znalazła się wizyta w Centrum Nauki Kopernik oraz udział w spektaklu „Nie książka zdobi człowieka”, wystawianym w Teatrze „Kwadrat”.Centrum Nauki Kopernik to prawdziwy raj dla miłośników nauki i to nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Można tam odkrywać tajemnice natury, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i świetnie się przy tym bawić, bez względu na wiek. W CNK nie szuka się przewodnika. Tutaj każdy czuje się jak badacz, samodzielnie przeprowadza doświadczenia i poznaje tajemnice otaczającego go świata. Wszyscy skorzystali z tej niecodziennej okazji, a czas przeznaczony na wizytę szybko minął, pozostawiając lekki niedosyt i zachęcając do kolejnego odwiedzenia tego niesamowitego miejsca.Po dwugodzinnym spotkaniu z nauką, połączonym oczywiście z zabawą, na uczniów i nauczycieli „Czerwoniaka” czekała jeszcze uczta kulturalna. Sztuka Seymoura Blickera: „Nie książka zdobi człowieka” to klasyczna komedia pomyłek, w której „autor porywa widzów do elitarnego światka nowojorskiej branży wydawniczej, gdzie udział w popularnym programie telewizyjnym liczy się o wiele bardziej niż pozytywne recenzje krytyków, a umiejętność błyszczenia w świetle reflektorów znaczy więcej niż talent”. Jak na farsę przystało sztuka serwuje widzom dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujące zakończenie, a w główne role wcielają się znani polscy aktorzy: Andrzej Nejman, Paweł Małaszyński i Elżbieta Romanowska.Po tak udanym i wypełnionym atrakcjami dniu, podróż powrotna minęła zaskakująco szybko i wszyscy zgodnie stwierdzili, że należałoby jeszcze raz spotkać się w tak zacnym gronie.

      Krzysztof Krajewski

     • Park Trampolin i Muzeum Iluzji

     • 28 października uczniowie klas 4 TIp, 4TLp, 4TŻp wspólnie z wychowawcami mieli możliwość wyjazdu do Warszawy w celu integracji oraz propagowania zdrowego stylu życia.

      Głównym punktem wycieczki były zajęcia  w Parku Trampolin Hangar 646. Uczniowie mieli okazję poznać różnorodne atrakcje, a dzięki opiece profesjonalnych instruktorów skakanie na trampolinach było nie tylko świetną zabawą, ale również doskonałym sposobem na rozwijanie sprawności ruchowej.

      Uczestnicy wycieczki mogli nie tylko wziąć udział w zajęciach sportowych, ale także zwiedzić Muzeum Świata Iluzji na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Zwiedzana wystawa to ponad 60 atrakcji dla osób w każdym wieku: tunel Vortex, pokoje luster, pokój Amesa, stół z "głową na talerzu", pokój cieni i wiele innych! Uczniowie mieli okazję poeksperymentować z optycznymi iluzjami oraz spędzić czas w tej niebanalnej przestrzeni nie tylko do zdjęć. Było to niezwykle interesujące i zaskakujące wydarzenie.

     • Czerwoniak w Portugalii – weekend

     • Sobota i niedziela upłynęły nam pod znakiem wycieczek i eksplorowania Portugalii.

      W sobotni (bardzo wczesny ) poranek wyjechaliśmy do Lizbony – jednego z najstarszych miast w Europie, leżącego u ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Podczas spaceru mogliśmy podziwiać najciekawsze turystycznie obiekty, takie jak Torre de Belem, katedrę Se, łuk triumfalny oraz Pomnik Odkrywców. To przecież z Portugalii pochodził Vasco da Gama, słynny żeglarz, który jako pierwszy dotarł drogą morską z Europy do Indii. Odwiedziliśmy także kultowe miejsce w Lizbonie, czyli sklep, w którym sprzedawane są słynne portugalskie słodkości – pasteis de Belem (oczywiście spróbowaliśmy i potwierdzamy, że są warte grzechu!).W drodze powrotnej zajechaliśmy do równie ważnego (nie tylko dla Portugalczyków) miejsca – sanktuarium w Fatimie. Historia fatimskich objawień jest doskonale wszystkim znana, teraz można było zobaczyć, gdzie się to wszystko zdarzyło.Niedziela była równie przyjemna, bowiem spędziliśmy ją w leżącym nad Atlantykiem portowym mieście Viana do Castelo. Najpierw podziwialiśmy panoramę rozciągającą się ze szczytu wzgórza Santa Luzia, a na koniec relaksowaliśmy się na plaży. Niektórzy (choć nie mieli tego w planach) przeszli chrzest w oceanie, bo nie zdążyli uciec przed falami. Nie szkodzi, że buty i spodnie mokre, przynajmniej będzie co wspominać. Choć to jesień, pogoda nam dopisuje, a więc i humory także.Wszystkie atrakcje związane są z realizacją projektu pt. „Rozwój kompetencji uczniów kluczem do sukcesu szkoły” współfinansowanego przez Unię Europejską. Numer projektu: 2021-2-PL01-KA122-SCH-000041973, Akcja 1 Edukacja szkolna AEmaximinos Maximinos

     • Braga - kolejny dzień pełen wrażeń

     • Grupa 1 i 2 zwiedzała stadion miejski w Bradze zbudowany z ponad miliona ton skał, które najpierw wysadzono a potem przemielono na cement.

      Natomiast grupa 3 i 4 udała się do Centrum Nauki. Wyjazd jest związany z realizacją projektu pt. „Rozwój kompetencji uczniów kluczem do sukcesu szkoły” jest współfinansowany przez Unię Europejską. Numer projektu: 2021-2-PL01-KA122-SCH-000041973, Akcja 1 Edukacja szkolna. AEmaximinos Maximinos

 • Zespół Szkół nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zambrowie
  ul. Aleja Wojska Polskiego 31
  18-300 Zambrów
  • Logowanie