• Erasmus + Hiszpania Walencja- Zespół Szkól nr 1 w Zambrowie. [GALERIA]

• 03.10.2023 13:16
      • W dniach 17.04 -08.05.2023 r. uczniowie technikum informatycznego i technikum logistycznego  z Zambrowskiego  „Czerwoniaka” wraz z opiekunami  przebywali na stażu w Walencji w ramach realizowanego  projektu Erasmus+.

• Projekt zapewniał:
        - zajęcia przygotowawcze- językowe, kulturowe
        - staże w międzynarodowych firmach
        - wycieczki kulturowe
        - wyżywienie i zakwaterowanie
        - kieszonkowe.
        Walencja przywitała nas pięknym słońcem. To europejskie miasto ma wszystko,  co jest niezbędne do odbywania stażu, nauki języka, zdobywanie nowych umiejętności oraz odpoczynku.
        Nasi uczniowie dzień podzielony mieli na zdobywanie nowych umiejętności w miejscach praktyk  oraz czas wolny na  zwiedzanie i poznawanie kultury i  tajników  Walencji. Erasmus + do doskonała okazja by nauczyć się języka hiszpańskiego, podszkolić język angielski i zapewnić sobie lepszy strat w dorosłym życiu.
        Walencja to miasto położone nad Morzem Śródziemnym. Tam przeszłość przeplata się z teraźniejszością, spacerując po Walencji można zauważyć tradycyjne budynki tuż obok nowoczesnych obiektów. Walencja jest pełna niespodzianek. Święty Gral, kielich z którego pił Jezus podczas ostatniej wieczerzy, znajduje się w katedrze właśnie w  Walencji. Największy park w Europie utworzony w korycie rzeki Turia to również atrakcja miasta.  Ponadto mieszkańcy Hiszpanii są bardzo przyjaźni i mili dla przyjezdnych,   czas spędzony przy jedzeniu jest dla nich bardzo ważny. Przy posiłkach odbywa się życie towarzyskie od rana w kawiarniach jest tłoczno i gwarnie. W Walencji przechodzenie na czerwonym świetle przez pieszych wcale nie jest niczym nadzwyczajnym. Hiszpanie lepiej niż sygnalizacja świetlna wiedzą,  kiedy mają przejść a kiedy nie. Sjesta w Hiszpanii oczywiście obowiązuje. Głównym jej celem jest odpoczynek i czas na zjedzenie posiłku, obowiązuje od 14 do 17.00. Przedstawione powyżej zwyczaje to tylko niektóre z jakimi spotkaliśmy się podczas pobytu w Walencji.
        Szczęśliwi, opaleni pełni nowych doświadczeń wróciliśmy do Zambrowa.

Oczywiście ogromne podziękowania kierujemy do Dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Zambrowie Pana Sławomira  Baran za wsparcie i  możliwość uczestniczenia w programie, Panu Grzegorzowi Orłowskiemu za organizację pobytu. Dziękujemy również wszystkim,  którzy przyczynili się do naszego wyjazdu.