• Uczniowie z „Czerwoniaka” na praktykach w Wilnie

     • W ramach programu ERASMUS+ uczniowie klasy III Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół nr 1 biorą udział w projekcie „GASTROTECHNICY” i od poniedziałku (11 października) odbywają praktyki zawodowe w stolicy Litwy – Wilnie.

      Pod czujnym okiem swego opiekuna – Pana Krzysztofa Krajewskiego, ale przede wszystkim szefów kuchni takich hoteli jak „Radisson” czy „Artis”, doskonalą swoje umiejętności zawodowe i „szlifują” język angielski w codziennych sytuacjach. W czasie wolnym mają okazję poznać miasto i jego okolice, a także nauczyć się samodzielności i dobrego gospodarowania swoim kieszonkowym. Początkowa trema i bariera językowa szybko minęły i uczniowie poczuli się tu zdecydowanie bardziej swobodnie. W sobotę czekało ich zwiedzanie miasta oraz wycieczka do Troków, a to nie koniec atrakcji, bo przed nimi jeszcze 2 tygodnie pobytu w Wilnie, które odkrywa coraz więcej swych tajemnic. Już teraz zgodnie twierdzą, że ten wyjazd to dobra lekcja życia i na zawsze pozostanie w ich pamięci.

     • Dzień piżamy w „Czerwoniaku”

     • W piątek (4 października) obchodzony był po raz pierwszy w naszej szkole Dzień piżamy.

      Uczniowie zaprezentowali się szerokiemu gronu swoich kolegów i nauczycieli w różnokolorowych, zabawnych kombinezonach piżamowych, szlafrokach i uroczych „paputkach”. Ten niezwykły pomysł przyniósł wiele radości i uprzyjemnił ostatni dzień nauki przed weekendem, a szkolne korytarze stały się jeszcze bardziej kolorowe i roześmiane niż zwykle Okazało się, że w piżamie też można się wiele nauczyć… 

      Wszystkim uczniom, którzy się przebrali, dziękujemy za współpracę i wspólnie spędzony dzień, który był trochę inny i pozwolił nam na chwilę poczuć się w szkole tak jak w domu. Dziękujemy również Dyrekcji i wszystkim nauczycielom, którzy okazali tego dnia zrozumienie i życzliwość dla wszystkich „piżamowców”.

      Pozdrawiamy i zapraszamy za rok, a poniżej prezentujemy galerię naszych „milusińskich”.

      Samorząd Uczniowski

     • Uczniowie klasy III TLp sprzątali świat

     • W dniu 24 września 2021 roku uczniowie klasy III TLp, pod czujnym okiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego – Pana Krzysztofa Krajewskiego, wzięli udział w kolejnej edycji akcji Sprzątania Świata, organizowanej pod hasłem: „Myślę, więc nie śmiecę”.

       

      Akcja ta nie tylko angażuje i integruje społeczności lokalne, ale jest również dobrym narzędziem w zakresie gospodarki odpadami, interesującą metodą pracy wychowawczej,a także wartościowym sposobem na realizację wolontariatu. Jest to również lekcja poszanowania środowiska, dzięki której choć trochę może zmniejszyć się nasz dewastacyjny wpływ na nie.

      Uczniowie otrzymali do sprzątania ciąg pieszo-jezdny od ul. Legionowej doul. Fabrycznej oraz przyległe parkingi. Akcja rozpoczęła się na czwartej godzinie lekcyjneji zakończyła sukcesem o godzinie 13.00. W trakcie jej trwania zebrano kilka worków śmieci (w tym szkło, metal, papier i plastik oraz tworzywa sztuczne).

      Mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu uczniów naszej szkoły, Zambrów zrobił się choć trochę czystszy, gdyż starali się oni zajrzeć w najmniejszą dziurę i najciemniejszy zakamarek, aby przyczynić się dla wspólnego dobra. Mieli też oczywiście przy tym mnóstwo frajdy i dołożyli od siebie małą cegiełkę do odbudowy środowiska naturalnego.

     • Zawody kolarskie Andrzejewo 2021

     • W niedzielę, 5 września, w Andrzejewie odbyły się zawody kolarskie.

      Wolontariusze z ZS1 w Zambrowie dzielnie pomagali w przygotowaniu i organizacji zawodów. Wolontariusze z radością zaangażowali się w pierwszą akcję w tym roku szkolnym, która nie miała nic wspólnego z pandemią.....oby tak było dalej.....

     • 2021 – Rok Stanisława Lema

     • 21.06.2021 r. zorganizowano w naszej szkole Akcję Głośnego Czytania urządzoną z okazji literackiej rocznicy (2021 – Rok Stanisława Lema). Przez cały dzień na auli uczniowie i nauczyciele czytali wybrane utwory pisarza: „Bajki robotów”, „Cyberiadę”. W tej akcji wzięły udział następujące klasy: I LOp, II LOp, II TIp, II bTI, III TI, III TŻ, II TŻp.

      Stanisław Lem jest najbardziej znanym za granicą twórcą literatury fantastycznonaukowej. Książki tego pisarza, myśliciela, futurologa zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. Maestrią kreowania odległych światów zaskakuje i zadziwia kolejne pokolenia czytelników. Lem jest autorem zdumiewająco wszechstronnym: powieści fantastycznonaukowe („Eden”, „Solaris”), utwory groteskowe („Kongres futurologiczny”), powieści-eseje („Golem IV”), rozprawy naukowe („Summa technologiae”), autobiografia („Wysoki Zamek”).

      21.06.2021 r. zorganizowano w naszej szkole Akcję Głośnego Czytania urządzoną z okazji literackiej rocznicy (2021 – Rok Stanisława Lema). Przez cały dzień na auli uczniowie i nauczyciele czytali wybrane utwory pisarza: „Bajki robotów”, „Cyberiadę”. W tej akcji wzięły udział następujące klasy: I LOp, II LOp, II TIp, II bTI, III TI, III TŻ, II TŻp.

      Stanisław Lem jest najbardziej znanym za granicą twórcą literatury fantastycznonaukowej. Książki tego pisarza, myśliciela, futurologa zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. Maestrią kreowania odległych światów zaskakuje i zadziwia kolejne pokolenia czytelników. Lem jest autorem zdumiewająco wszechstronnym: powieści fantastycznonaukowe („Eden”, „Solaris”), utwory groteskowe („Kongres futurologiczny”), powieści-eseje („Golem IV”), rozprawy naukowe („Summa technologiae”), autobiografia („Wysoki Zamek”).

     • Wycieczka wolontariuszy ZS1 #Czerwoniak do Trójmiasta

     • W dniach 21-23 czerwca 2021, wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu „Silni Razem” w nagrodę za działalność wolontariacką odwiedzili Trójmiasto. Zwiedzili Port w Gdyni, opływając statkiem stocznię, podziwiali starówkę gdańską oraz Sopot. Ogromne wrażenie wywarło na wolontariuszach Europejskie Centrum Solidarności i niezwykle wzruszająca historia narodzin demokracji w Polsce. Zachodzące słońce na horyzoncie morza na sopockim molo było piękną chwilą refleksji i zamyślenia. Po wielomiesięcznej pandemii niezwykłą atrakcję stanowiło przejście szlakiem wydm (10 km) wzdłuż nabrzeża Bałtyku w Słowińskim Parku Narodowym. Wolontariusze dotlenieni, szczęśliwi i pełni energii do dalszego działania wrócili do Zambrowa.

      Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu „Silni Razem”

     • Kogo zagrasz?

     • Kogo zagrasz?

      W poniedziałek 14.06.2021 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie odbyło się spotkanie pt. „Kogo zagrasz?” z absolwentem naszej szkoły, Patrykiem Bołtrykiem – kulturoznawcą, założycielem „Teatru bez Nazwy”.

      To wydarzenie miało na celu przybliżenie uczniom sensu teatru oraz zachęcenie do poszukiwań siebie w przestrzeni artystycznej. Wzięły w nim udział klasy liceum ogólnokształcącego.

       Gość spotkania opowiedział o swoich doświadczeniach z zakresu działania w sferze kultury, o poszukiwaniu inspiracji, wytchnienia w niełatwych czasach współczesnych. Ponadto wytłumaczył, dlaczego romantyzm jest tak intrygujący oraz opowiedział o tym, jak doszło do jego „spotkania” z wieszczem Mickiewiczem. Prowadzący zwrócił uwagę na potrzebę istnienia teatru w życiu każdego człowieka. Młody reżyser podkreślił, że w teatrze najważniejszym elementem jest widz – czynny odbiorca, który potrafi to, co ogląda, przetworzyć przez własne doświadczenia, przemyślenia. W odbiorze każdego spektaklu teatralnego najważniejsze jest osobiste zaangażowanie, zainteresowanie, stawianie niekończących się pytań. Prowadzący wymienił trzy czynniki, które umożliwiają taki odbiór: niezależność w myśleniu, harmonia, otwarty umysł. Teatr wynika z niekończącej się nigdy potrzeby poznania i zrozumienia każdego człowieka. Warto o tym pamiętać.

      Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zostali zapoznani ze specyfiką studiów (kulturoznawstwo) i otrzymali wykaz spektakli teatralnych, książek, filmów, które warto znać.

      Młodemu reżyserowi dziękujemy za interesujące spotkanie i życzymy nieustannego rozwijania twórczych pasji w przyszłości.

     • Szkolne „Wesele”

     • Szkolne „Wesele”

      Przedstawiamy życie naszej szkoły – Zespołu Szkół Nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie – we fragmentach zaczerpniętych z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

      Okazuje się, że zarówno nasze możliwości, jak i możliwości naszego narodowego arcydzieła są nieograniczone… Wszyscy zasługujemy na odrobinę wytchnienia… Warto czasami spojrzeć na życie szkoły z przymrużeniem oka. Przyjemnej lektury.

     • Pożegnanie absolwentek ZS1

     • Wolontariuszki z klasy III LO, już jako absolwentki ZS1, pożegnały się z opiekunami Szkolnego Klubu Wolontariatu "Silni Razem".

      Pożegnania są smutne i etap liceum zakończony. Pocieszający jest fakt, że Wasza empatia, dobroć i chęć niesienia pomocy będą trwały nadal w Waszym dalszym życiu, a wolontariat wraz z zakończeniem szkoły wcale się nie kończy. Życzymy realizacji planów związanych ze studiami i powodzenia w życiu. Nie zapominajcie o fajnym i wartościowym czasie przeżytym w naszej szkole i koniecznie odwiedzajcie nas.

     • E-WALENTYNKI 2021

     • UWAGA!!!!!!!! UWAGA!!!!!!!! UWAGA!!!!!!

      Przypominamy, że wkrótce ulubione święto wszystkich zakochanych, czyli Dzień Świętego Walentego.  W związku z pandemią i nauką zdalną nie możemy liczyć na „Pocztę Walentynkową”, która każdego roku działała w naszej szkole, ale każdy, kto chce wyrazić swoje uczucie, może wysłać do niedzieli (14 lutego)  „e-Walentynkę” do bliskiej mu osoby na maila: walentynkowapocztazs1@gmail.com

      Prosimy nie tylko o wyznania miłości, ale również napisanie imienia, nazwiska i klasy adresata bądź adresatki. Pozwoli to nam doręczyć waszą „e-Walentynkę” na discordzie lub platformie teams do konkretnej osoby. Oczywiście zapewniamy całkowitą dyskrecję.

      Zachęcamy wszystkich, aby przyłączyli się do wspólnej e-zabawy. Zdalne nauczanie nie zwalnia nas od dzielenia się z najbliższymi miłością. 

      Samorząd Uczniowski

     • Warsztaty Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Dzieci

     • Podczas warsztatów bardzo ucieszyła nas obecność Pani Boguslawa Wiśniewska i Pana Krzysztofa Boruca.Przyjechali z Zambrowa razem z trójką wolontariuszy oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Działają w Centrum Wolontariatu Zambrów i mają mnóstwo pomysłów, jak zadbać o zrównoważony rozwój lokalnej społeczności w Zambrowie. #COVID może trochę utrudnić realizację wszystkich ciekawych pomysłów, ale bądźcie pewni - że nic nie zatrzyma zdolnej i empatycznej młodzieży i wkrótce zapewne przedstawimy ich pomysły na akcję - Tydzień Edukacji Globalnej w Zambrowie. Tymczasem, podczas warsztatów dyskutowaliśmy o#WolontariacieZagranicznym, o #KodeksieORzetelnymInformowaniuOKrajachGlobalnegoPołudnia oraz o #Wolunturystyce.Niedługo poświęcimy tym tematom oddzielne posty! Bądźcie z nami!

     • ​​​​​​​ Uczennice Czerwoniaka laureatkami konkursu GET TO THE TOP

     •  

      Uczennice IV klasy Technikum Logistycznego Justyna i Marta Kołakowskie zajęły I miejsce w konkursie GET TO THE TOP realizowanego w ramach programu Junior Top Young.

      Celem programu Junior Top Young jest umożliwienie zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności najmłodszych logistyków w Polsce. Program ukierunkowany jest na zaangażowanie uczniów w dodatkowe aktywności, które pomogą im jeszcze lepiej poznać logistykę, a przede wszystkim jej działanie w praktyce.

      Projekt Junior Top Young jest przedsięwzięciem, skierowanym dla uczniów szkół średnich, które powstało w wyniku współpracy środowiska akademickiego, świata biznesu oraz studentów.

      W dniu dzisiejszym Justyna i Marta razem z innymi finalistami prezentowały na konferencji online swoja pracę pt. „ Dropshipping- rewolucja w logistyce”.  W zmaganiach finałowych brali udział przedstawiciele sześciu szkół z całej Polski. Prezentacja uczennic z naszej szkoły okazała się najlepsza . Gratulujemy!

     • Liga E-Sporty 2020

     •  Zespół Szkół nr 1 im.Stefana Roweckiego "Grota" organizuje turniej w Counter-Strike: Global Offensive.

      Rozgrywki z powodu pandemii zostaną rozegrane online. Fazę finałową będzie można obejrzeć przez internet.

      Wpisowe do turnieju wynosi 30 PLN od drużyny, a szacowana pula, w zależności od ilość zgłoszonych drużyn, wyniesie ok 700 PLN.Sponsorem turnieju jest Moya Zambrów - dyskont paliwowy i Prostrike.pl.

      Zapraszamy wszystkich do udziału!! Niech wygrają najlepsi!!

      Przydatne linki: 

      Strona z zapisami: bit.ly/CZERWONIAKzapisyCSGO 

      Link do serwera Discord, gdzie można zapoznać się z regulaminem i najświeższymi newsami odnośnie zawodów https://discord.gg/QN2Pwpk9DS 

     • „Lekcje z Temidą”

     •  

      W dniach 1,2,5,6 października  2020 r. w naszej szkole realizowany był program edukacyjny z Funduszu Sprawiedliwości  i Ministerstwa Sprawiedliwości  pod hasłem „Lekcje z Temidą”.

       

      Zajęcia prowadził radca prawny Pan Marcin Olszewski.

      Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się :

        ♦  Dlaczego ludzie stworzyli prawo?

        ♦  Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić?

        ♦  Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?

        ♦  Jak reagować na prześladowanie w szkole i Internecie?

        ♦  Jakie prawa ma konsument?

      Ponadto uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na temat  odpowiedzialności za treści publikowane w Internecie, obejrzeli trzy krótkie filmy uwrażliwiające uczniów na problem prześladowania innych osób. W spotkaniu wzięło udział łącznie 220 uczniów z 10 klas technikum i liceum. W imieniu całej społeczności szkolnej składamy  serdeczne podziękowania dla Pana Marcina Olszewskiego za poświęcony czas i przekazana wiedzę.

      Pedagog szkolny

      Dorota Śleszyńska

     • Zbiórka karmy dla Fundacji „Jedno Serce Nie Da Rady”.

     • Szkolny Klub Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski

      organizują zbiórkę karmy dla zwierząt (psiaków i kociaków) w schronisku Fundacji „Jedno Serce Nie Da Rady”.

      Osoby, które przyniosą najwięcej karmy pojadą do schroniska!!!!!   Karma będzie zbierana do 10 października w sali nr 214. 

      Serdecznie zachęcamy do udziału w zbiórce – zwierzaczki czekają na Waszą pomoc. 

      Bogusława Wiśniewska i Krzysztof Krajewski

     • Uczniowie klasy IV TI i IV TŻ sprzątali świat

     •  

       W dniu 18 września 2020 roku klasy IV TI i IV TŻ, pod czujnym okiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego (a jednocześnie wychowawcy) – Pana Krzysztofa Krajewskiego, wzięły udział w kolejnej edycji akcji Sprzątania Świata, organizowanej pod hasłem: „Plastik, Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.

      Akcja ta nie tylko angażuje i integruje społeczności lokalne, ale jest również dobrym narzędziem w zakresie gospodarki odpadami, interesującą metodą pracy wychowawczej, a także wartościowym sposobem na realizację wolontariatu. Jest to także lekcja poszanowania środowiska, dzięki której choć trochę może zmniejszyć się nasz dewastacyjny wpływ na nie.

      Klasy otrzymały do sprzątania ciąg pieszo-jezdny od ul. Legionowej do ul. Fabrycznej oraz przyległe parkingi. Akcja rozpoczęła się na piątej godzinie lekcyjnej i trwała do godziny 13.00. W trakcie jej trwania zebrano kilkanaście pełnych worków (w tym szkło, metal, papier i plastik oraz tworzywa sztuczne).

      Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu uczniów naszej szkoły, Zambrów zrobił się choć trochę czystszy, gdyż tegoroczni maturzyści zajrzeli w najmniejszą dziurę i najciemniejszy zakamarek, aby przyczynić się dla wspólnego dobra. Mieli też oczywiście przy tym mnóstwo frajdy i dołożyli od siebie małą cegiełkę do odbudowy środowiska naturalnego.

      Pamiętajmy, że należy dbać o naszą Matkę Ziemię! Jeśli nie będziemy jej szanować, w przyszłości może być już za późno.

       

      Opiekun SU: Krzysztof Krajewski

     • Nie taki niemiecki straszny...

     • Język niemiecki

      Nie taki niemiecki straszny jak go malują.  A na pewno nie w Czerwoniaku. Tutaj uczymy się „szprechać” – czyli mówić po niemiecku- również w sposób niekonwencjonalny, np.:

       -gotując (przyrządzamy i konsumujemy na zajęciach Kartoffelsalat),

      -śpiewając (śpiewamy po niemiecku światowe przeboje),

      -bawiąc się w „podchody językowe” (kto był zuchem albo harcerzem, wie, na czym polega ta zabawa)

      -łamiąc język w powtarzaniu Zungenbrecher (np. Fischers Fritz fischt frische Fische…- odważ się i spróbuj),

      -pracując metodą projektu (prześcigając się w pomysłach tworzyliśmy Adventskalender),

      -korzystając na zajęciach dodatkowych z różnego rodzaju gier, ćwiczeń, quizów on-line,

      -wcielając się w postacie z bajek (mamy na koncie przedstawienia „Rotkäppchen”, „Schneewittchen” czy „Lokomotywę” J. Tuwima),

      Wkręć się w niemiecki, a zobaczysz, że Deutsch ist super. Skutków ubocznych dotychczas nie stwierdzono. W razie pytań i wątpliwości zapoznaj się z poniższymi zdjęciami lub skonsultuj się z germanistką lub naszymi uczniami, gdyż niewłaściwe dokonanie wyboru zagraża twojej edukacji i przyszłości. Pamiętaj, angielskiego uczą się wszyscy, a niemieckiego wybrańcy.

 • Zespół Szkół nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zambrowie
  ul. Aleja Wojska Polskiego 31
  18-300 Zambrów
  • Logowanie