• Uczniowie ZS1 na stażu w Hiszpanii

• W ramach programu Erasmus+ 19-osobowa grupa uczniów z Technikum Logistycznego oraz Informatycznego z Zespołu Szkół nr1 w Zambrowie przebywała na 3-tygodniowym stażu w urokliwej Walencji w Hiszpanii. Projekt zakładał odbycie staży zawodowych w lokalnych przedsiębiorstwach  w branży logistycznej i informatycznej. Niewątpliwie była to przygoda życia dla uczestników wybranych w procesie rekrutacji. Codziennie komunikowali się ze swoimi pracodawcami lub nowymi kolegami w języku hiszpańskim bądź angielskim, co pozwoliło przełamać barierę językową i nawiązać nowe znajomości. Stażyści zostawili po sobie bardzo dobre wrażenie.Miejsca praktyk znajdowały się w różnych częściach miasta, w związku z tym uczniowie byli zobligowani do korzystania z metra lub innych środków transportu publicznego co zdecydowanie nauczyło ich samodzielności. Jednakże największą przygodą był sam pobyt w trzecim pod względem wielkości mieście w Hiszpanii. Każdego dnia poznawali Walencję oraz jej punkty widokowe, skosztowali przysmaków lokalnej kuchni oraz mieli możliwość uczestniczenia w festiwalu kultury andaluzyjskiej, który odbywał się w tym terminie. Niesamowitą frajdę sprawił uczniom również rejs katamaranem oraz wizyta w oceanarium, gdzie oglądali pokazy delfinów. Ponadto opiekunowie, Iwona Grajewska-Partyka i Grzegorz Werpachowski, zorganizowali uczniom ciekawą wycieczkę do pobliskiej miejscowości Alboraya, która słynie z kolorowych domków zbudowanych tuż nad kanałem i z tego powodu jest nazywana „małą Wenecją”. Warto dodać, że uczniowie otrzymali uwzględnione w projekcie kieszonkowe oraz kartę umożliwiającą łatwą komunikację po mieście. W związku z tym dotarcie do rozległej piaszczystej plaży, malowniczej starówki czy przepięknych ogrodów Turia nie stanowiło żadnego problemu. Walencja ma tak dużo do zaoferowania, że młodzież nie miała czasu na nudę.  Cały przebieg stażu uczniowie dokumentowali systematycznie w dzienniczkach praktyk, a na zakończenie otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie stażu zawodowego, co jest niewątpliwie ogromnym atutem na rynku pracy.  Dziękujemy serdecznie panu dyrektorowi Sławomirowi Baranowi za to, że umożliwił nam udział w tak intersującym stażu i za wspaniałe wspomnienia, których już nikt nam nigdy nie odbierze.

• Obchody Święta Konstytucji

• 30.04.2024 r. z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Wielką wagę święta dla całej społeczności szkolnej podkreśliła obecność pocztów sztandarowych.

Na początku Dyrektor Szkoły, Sławomir Baran, przybliżył historię tego ważnego dnia i podkreślił, że majowe obchody uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej.

Następnie młodzież wraz z nauczycielami obejrzeli montaż słowno – muzyczny w wykonaniu swych kolegów i koleżanek, którzy recytowali patriotyczne wiersze i śpiewali patriotyczne piosenki.

W roli narratora wystąpiła Gabriela Rosiak z  I TŻ. Wspaniałą recytacją popisali się: Martyna Gosk z I TG, Albert Borowski z I TG, Patrycja Rogulska z II TŻ, Klaudia Wolna z II TŻ, Emilia Wiśniewska z II TŻ, Julia Wołowicz z II TŻ, , a także Maciej Tymiński z II TL, który oprócz tego zaśpiewał wraz z Pawłem Kowalewskim z II TI ,,Mazurek 3 Maja”. Chłopcy zdobyli duże brawa za swój piękny występ. Całość została zwieńczona przepiękną piosenką ,,Jest takie miejsce, taki kraj” w wykonaniu występujących. Przedstawienie zostało uzupełnione prezentacją słowno – muzyczną: wierszem Rajnolda Suchodolskiego pt. ,,Trzeci Maj” w wykonaniu uczennic z II TŻ - Mai Sokólskiej i Mileny Gosiewskiej, a także filmem Zambrowa z lotu ptaka. Nad całością czuwali nauczyciele: p. Beata Jasionowska oraz p. Krzysztof Krajewski.

Akademia w ciekawy sposób przedstawiła wszystkim, jak ważne jest bycie prawdziwym Polakiem, a także to, że patriotyzm winniśmy pielęgnować w każdym dniu i jako naród tak żyć, żeby nasza ojczyzna, nawet ta mała, rozwijała się w duchu wolności, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku.

Beata Jasionowska