Aktualności
Rekrutacja 2025/2026
“Żywe obrazy” w szkole – kreatywna lekcja plastyki
W ostatnim tygodniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowym projekcie edukacyjnym – tworzyli tzw. „żywe obrazy”, czyli inscenizacje znanych dzieł malarskich. Zadaniem uczniów było wybrać obraz a następnie odtworzyć go przy pomocy kostiumów, rekwizytów i odpowiedniej scenografii.
Praca nad żywym obrazem wymagała od uczniów współpracy, zaangażowania i kreatywności. Musieli dokładnie przeanalizować wybrany obraz – zwrócić uwagę na szczegóły, kolory, układ postaci i emocje. Następnie przygotowywali stroje i dekoracje, a także ćwiczyli odpowiednie pozy i mimikę.
Efektem były niezwykłe prezentacje. Można było zobaczyć m.in. „Damy dworu” Velázqueza, „Stańczyka” Matejki czy "Dziewczynę z perłą" Vermeera.
Projekt „żywe obrazy” nie tylko rozwija wyobraźnię i wrażliwość estetyczną, ale również pozwala lepiej zrozumieć dzieła sztuki. To doskonały przykład nauki poprzez działanie i zabawę.
Projekt zrealizowała p.Anna Kochańska
8
Integracja na łonie natury
12-13 maja klasy I TG, TM z przyjaciółmi wyjechały na chwilę relaksu i odpoczynku na łonie natury do Kompleksu Agroturystycznego Olszynka położonego w dolinie rzeczki Łojewek w otoczeniu lasów i łąk.
Zapraszamy na filmik z pobytu
Owoce szkolnego konkursu dziennikarskiego
Długo oczekiwany wywiad uczennic klasy medialnej III A LO z Darkiem Stemplewskim - efekt szkolnego konkursu dziennikarskiego pod kierunkiem p. Magdaleny Świrskiej
Harmonogram egzamin zawodowy czerwiec 2025
Słyszeliście o odznace pt. "Zdolniacha z Czerwoniaka"?
Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
„Wskrzeszają mądrą wolność, skracają swywole,
Ten to nieszczęsny nierząd, to sejmów zrywanie
Kraj zgubiło, ściągnęło obce panowanie,
Te zaborów, te srogich klęsk naszych przyczyną.
I my sami byliśmy nieszczęść naszych winą!
Gnijąc w zbytkach, lenistwie i biesiad zwyczaju,
Myśleliśmy o sobie, a nigdy o kraju;
Klęskami ojców nowe plemię ostrożniejsze,
Wzgardziwszy zyski, było na całość baczniejsze.
Nieba zdarzyły porę, oni ją chwycili,
Ojczyznę spod ciężkiego jarzma wydobyli;
Walcząc wszystkie przeszkody gorliwa robotą,
Idąc przykładem króla i własną swą cnotą
Powracają porządek i sławę ojczyźnie.
Stokroć szczęśliwy, że choć przy późnej siwiźnie
Ujźrę, że Polska RZĄDNA i że POWAŻANA!
Julian Ursyn Niemcewicz – „Powrót posła”
30.04.2025 r. odbył się uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Gościem był Wicestarosta Powiatu Zambrowskiego Robert Maciej Rosiak, który na początku wygłosił krótki wykład historyczny przypominający o doniosłości tego wyjątkowego w naszej historii wydarzenia.
Polska konstytucja przeszła do historii jako jedno z trzech wielkich dzieł konstytucyjnych XVIII w. i odegrała ogromną rolę w tradycji politycznej demokratycznej części dzisiejszego świata. Dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi faktami dotyczącymi tego fragmentu naszej historii.
Zgromadzeni na apelu goście mieli okazję przenieść się w te czasy, w których tragiczne okoliczności historyczne zmobilizowały Polaków do podejmowania prób ratowania ojczyzny.
Apel przygotowali następujący uczniowie: Eryk Grodzicki II TI – prezentacja multimedialna, Aniela Maszkowska I TG – śpiew („Polskie kwiaty”, „Niepodległa, Niepokorna”), Gabrysia Rosiak II TŻ – śpiew („Pytasz mnie”, „Tęskno mi, Panie”), Dawid Nagalski II TL – król Stanisław August Poniatowski – wstęp do Konstytucji, Dawid Kossykowski II TL – fragment „Powrotu posła” Juliana Ursyna Niemcewicza, Sebastian Zawadzki II TL – fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Aleksander Popławski II TL – konferansjer, Przemysław Modzelewski II TL – konferansjer. Dekoracje – Anna Łuniewska-Kochańska, Anna Gosk-Furmanek. Apel przygotowała – Ewa Matanowska.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego apelu. Uczniom gratulujemy talentu. Mamy nadzieję, że zgromadzeni goście zastanowili się chwilę nad doniosłością i nieprzemijalnością tego wydarzenia, które wciąż zaskakuje swą aktualnością.
„Brzmi Polonez Trzeciego Maja! – Skoczne dźwięki
Radością oddychają, radością słuch poją,
Dziewki chcą tańczyć, chłopcy w miejscu nie dostoją –
Lecz starców myśli z dźwiękiem w przeszłość się uniosły.
W owe lata szczęśliwe, gdy senat i posły
Po dniu Trzeciego Maja, w ratuszowej sali
Zgodzonego z narodem króla fetowali;
Gdy przy tańcu śpiewano: „Wiwat Król kochany!
Wiwat Sejm!, wiwat Naród!, wiwat wszystkie Stany!
A wtem puścił fałszywy akord jak syk węża,
[…]
Aż klucznik pojął mistrza, zakrył ręką lica
I krzyknął: „Znam! Znam głos ten! To jest TARGOWICA!I wnet pękła ze świstem strona złowróżąca”.
(Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz”)1
Wycieczka do Pragi i Drezna - kolejny dzień zwiedzania
Kolejny dzien wycieczki rozpoczął się sie od pięknych widoków rozpościerających się z mostu Bastei w Szwajcarii Saksońskiej.
Później uczniowie udali się do leżącego nieopodal Drezna, gdzie mogli zobaczyć charakterystyczne dla tego miasta miejsca, takie jak Opera Sempera, Zamek Rezydencyjny, Plac Turniejowy, Orszak Książęcy i Nowy Rynek.
Wczesnym popołudniem wyruszyli w drogę powrotną do Zambrowa, zmęczeni, ale pełni wrażeń i gotowi na nowy, równie pasjonujący wyjazd.
3
Wycieczka do Pragi
W dniu 29.04.2025 uczniowie klas III b LO, II a LO i III TI mieli okazje zobaczyć dlaczego Praga (ta czeska) uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Kilka godzin słonecznego wtorku spędzili oni na zwiedzaniu i poznawaniu jej historii, podziwiając miedzy innymi Stary Zamek Królewski, Katedrę świętego Vita, Most Karola i Rynek Starego Miasta wraz ze słynnym zegarem Orloj.
Zmęczeni, ale w dobrych humorach, powrócili do Cieplic, aby jutro wyruszyć na spotkanie z Dreznem.
1
Oficjalnie otwieramy sezon na jednoślady
W związku z tym, jak co roku, zwracamy się z uprzejmą prośbą do kierowców takich pojazdów
Relacja z pierwszego dnia wycieczki klasy I LO, II b LO, I TI i ITL
Relacja z pierwszego dnia wycieczki klasy I LO, II b LO, I TI i ITL 🏕☺️☀️ 📌Wadowice, Muzeum Rodziny Ojca Świętego Jana Pawła II 📌 Oświęcim, Muzeum Auschwitz-Birkenau 📌Kraków
14
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski w Podlaskim Ośrodku Kultury w Białymstoku
26 kwietnia 2025 roku nasza uczennica kl 3ALO Zuzanna Lutostańska reprezentowała naszą szkolę na szczeblu wojewódzkim 70. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Podlaskim Ośrodku Kultury w Białymstoku jako jedna z 21 laureatów naszego województwa.
Dziś niestety bez podium, ale z dyplomem a przede wszystkim poruszającym serce wykonaniem "Zamiast" Edyty Gepert i "Hymnu" Słowackiego z repertuaru Sanah.
To było niezapomniana przygoda z poezją i kulturą przez wielkie K.
Uroczyste zakończenie roku klas maturalnych
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczytego ukończenia szkoły przez klasy maturalne 2025
152
Światowy Dzień Języka Angielskiego
Światowy Dzień Języka Angielskiego obchodzimy 23 kwietnia.Ta data jest uznawana za dzień narodzin i śmierci Williama Szekspira.
Z tej okazji 24 kwietnia uczniowie klasy III TI : Jakub Dybowski, Wojciech Jałbrzykowski, Daniel Kos, Paweł Kowalewski, Bartosz Liżewski, Jakub Laskowski, Dawid Tyszka, Anna Urbanek oraz Kamil Zakrzewski pod kierunkiem p. Diany Sutkowskiej i p. Magdaleny Świrskiej przygotowali mały spektakl z dużą dawką humoru, dedykowany koleżankom i kolegom klas pierwszych.
Mamy nadzieję, że udało się w ten sposób przybliżyć wszystkim nie tylko zawiłości językowe, ale także docenić wkład naszych nauczycieli i uczniów w niełatwy proces edukacji językowej.
Zbiórka artykułów medycznych dla dzieci chorych onkologicznie z UDSK w Białymstoku.
Wolontariuszki z ZS1 Wiktoria Murawska, Daria Jadacka i Julia Buczkowska zorganizowały zbiórkę artykułów medycznych dla dzieci chorych onkologicznie z UDSKw Białymstoku.
17 kwietnia wraz z opiekunami B.Wisniewską i K. Borucem , zawieziono dary i osobiście przekazano Pani Emilii Sorko.
Chcemy bardzo podziękować wszystkim darczyńcom z Zambrowa, dzięki którym mogliśmy obdarować na Święta Wielkanocne chore dzieciaczki i wesprzeć ich leczenie: MONOLIT, ADVENTUS, KOMENDA POLICJI, URZĄD MIASTA , STAROSTWO POWIATOWE, PCPR, STOWARZYSZENIE "SILNI RAZEM", MLEKPOL, SERWIS SAMOCHODOWY.
Szkolny Konkursu Języka Angielskiego English Master 2025
43 uczniów „Czerwoniaka” zmierzyło się z zagadnieniami gramatycznymi i leksykalnymi. Najlepsi okazali się:
1 miejsce: Konrad Trela kl. 2TI
2 miejsce: Mateusz Tatko kl. VTI
3 miejsce Jakub Gronostajski kl. IVBTI
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu życzymy dalszych sukcesów w nauce!!!
Organizatorzy:
Anna Pieńkowska-Płotczyk, Tomasz Kozłowski
Wesołych Świąt Wielkanocnych
Świąteczne aranżacje stołów
Tak wygląda nastrój przedświąteczny w naszej szkole według klasy 4 TŻ – piękne, wielkanocne aranżacje stołów pełne wiosennej świeżości i świątecznego klimatu!
2
Wielkanoc już za rogiem!
Mazurki w wykonaniu klasy 2 TŻ, wchodzimy w nastrój przedświąteczny
Katyń w naszej pamięci
W związku z obchodami pamięci o zbrodni katyńskiej w naszej szkole klasy III LO uczestniczyły w spotkaniu z Panem Jarosławem Strenkowskim, który omówił przyczyny wybuchu II wojny światowej, kształtowanie się porozumień między państwem III Rzeszy i Związku Radzieckiego oraz tragicznych skutków tych relacji.
Historia, która została przybliżona miała na celu poszerzenie wiedzy wśród uczniów o wydarzeniach z Katynia oraz uczestnikach ludobójstwa z regionu Zambrowa i okolic.
Za poświęcony czas dziękujemy Panu Jarosławowi i liczymy na dalszą współpracę.
1