W związku z przypadającym w 2025 roku tysiącleciem koronacji Bolesława Chrobrego, uczniowie klas pierwszych Technikum nr 1, pod opieką pana Andrzeja Brzóski, pana Mateusza Zaręby i pana Krzysztofa Krajewskiego, udali się do Warszawy na spotkanie
z historią.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Historii Polski, podczas której zwiedzający wyruszyli w podróż po wczesnośredniowiecznej Polsce - barwnej krainie warownych grodów, zasobnej bogactwem lasów, jezior, rzek i mokradeł. Dzięki ogromnej wiedzy przewodników mieli oni okazję dowiedzieć się, jakim państwem było królestwo Bolesława Chrobrego, gdzie leżały jego największe bogactwa, czym zajmowali się jego mieszkańcy, co jedli, jak mieszkali, w co wierzyli. Wystawa „1025 – Narodziny Królestwa” stała się dla uczniów wyjątkową okazją, by doświadczyć świata, który był codziennością poddanych Bolesława Chrobrego i zobaczyć z bliska życie ludzi, zamieszkujących Polskę przed tysiącem lat.
Spotkanie z kolejnym władcą, tym razem Stanisławem Augustem Poniatowskim, odbyło się w Zamku Królewskim, który uczniowie zwiedzili poruszając się najbardziej okazałą „Trasą Królewską”. Za panowania ostatniego polskiego monarchy przeżywał on okres największej świetności, został przebudowany i zamieniony na reprezentacyjną rezydencję monarszą, uwzględniającą estetyczne i ideologiczne koncepcje europejskiego oświecenia. Zwiedzający mogli zobaczyć nie tylko Apartament Wielki i Królewski, Galerię Czterech Pór Roku, Nową Izbę Poselska, Galerię Wettynów, Pokoje Prezydenckie, Salę Senatorska, ale także najwspanialsze obrazy Jana Matejki, a przy okazji posłuchać ciekawych historii z życia naszych władców.
Piękna sobota stała się okazją do poznania historii nie z gier internetowych i seriali, ale żywej, opowiedzianej z pasją przez ludzi, których zadaniem jest zaszczepić umiłowanie do niej każdemu młodemu Polakowi.
Krzysztof Krajewski