1grudnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z autorem książki „Rodziny szlacheckie Gminy Zambrów” panem Andrzejem Brzóską. Organizatorem była biblioteka szkolna. W promocji książki uczestniczyły trzy klasy wraz z opiekunami.
Głównym celem tego spotkania było zapoznanie uczniów z zagadnieniami związanymi z rodami szlacheckimi mieszkającymi od wielu pokoleń w okolicach Zambrowa. Na początku autor przedstawił krótko związki szlachty z rycerstwem, wymienił najbardziej znane miejscowości, których nazwy świadczą o szlacheckim pochodzeniu. Następnie krótko scharakteryzował obyczaje szlacheckie, powinności wobec ojczyzny, system wartości, pochodzenie. Uczniowie mogli się dowiedzieć, że za spełnienie obowiązku patriotycznego wobec ojczyzny rycerze dostawali ziemię na własność (średnio 10 włók). W powiecie zambrowskim było bardzo duże zagęszczenie drobnej szlachty, która najczęściej sama pracowała na własnej ziemi, ale bardzo dbała o szlacheckie tradycje, patriotyzm, zachowanie tożsamości.
W dalszej części spotkania młodzież zapoznała się z najważniejszymi na naszych terenach herbami szlacheckimi poszczególnych rodów: Krajewskich herbu Jasieńczyk, Długoborskich herbu Topór, Jałbrzykowskich herbu Grabie, Ciecierskich herbu Ślepowron, Laskowskich herbu Dąbrowa, Ładów herbu Łada. Autor bardzo szczegółowo opisał znaczenie poszczególnych elementów graficznych omawianych herbów i podał lokalizację.
Na zakończenie można było zadać pytania. Dotyczyło one przede wszystkim wielkości szlacheckich majątków, lokalizacji największych dworów, tradycji, wyznawanych wartości, śladów obecności szlachty na terenie dzisiejszej Gminy Zambrów.
Bardzo dziękujemy autorowi książki za spotkanie, wszystkim uczestnikom za uwagę. Warto zainteresować się historią swojej rodziny, miejscem skąd się pochodzi. Świadomość własnej tożsamości, zakorzenienia w tradycji, historii pomaga każdemu z nas w zrozumieniu samego siebie i otaczającego nas świata.
Dziękujemy za spotkanie.