• Warsztaty Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Dzieci

     • Podczas warsztatów bardzo ucieszyła nas obecność Pani Boguslawa Wiśniewska i Pana Krzysztofa Boruca.Przyjechali z Zambrowa razem z trójką wolontariuszy oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Działają w Centrum Wolontariatu Zambrów i mają mnóstwo pomysłów, jak zadbać o zrównoważony rozwój lokalnej społeczności w Zambrowie. #COVID może trochę utrudnić realizację wszystkich ciekawych pomysłów, ale bądźcie pewni - że nic nie zatrzyma zdolnej i empatycznej młodzieży i wkrótce zapewne przedstawimy ich pomysły na akcję - Tydzień Edukacji Globalnej w Zambrowie. Tymczasem, podczas warsztatów dyskutowaliśmy o#WolontariacieZagranicznym, o #KodeksieORzetelnymInformowaniuOKrajachGlobalnegoPołudnia oraz o #Wolunturystyce.Niedługo poświęcimy tym tematom oddzielne posty! Bądźcie z nami!

     • ​​​​​​​ Uczennice Czerwoniaka laureatkami konkursu GET TO THE TOP

     •  

      Uczennice IV klasy Technikum Logistycznego Justyna i Marta Kołakowskie zajęły I miejsce w konkursie GET TO THE TOP realizowanego w ramach programu Junior Top Young.

      Celem programu Junior Top Young jest umożliwienie zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności najmłodszych logistyków w Polsce. Program ukierunkowany jest na zaangażowanie uczniów w dodatkowe aktywności, które pomogą im jeszcze lepiej poznać logistykę, a przede wszystkim jej działanie w praktyce.

      Projekt Junior Top Young jest przedsięwzięciem, skierowanym dla uczniów szkół średnich, które powstało w wyniku współpracy środowiska akademickiego, świata biznesu oraz studentów.

      W dniu dzisiejszym Justyna i Marta razem z innymi finalistami prezentowały na konferencji online swoja pracę pt. „ Dropshipping- rewolucja w logistyce”.  W zmaganiach finałowych brali udział przedstawiciele sześciu szkół z całej Polski. Prezentacja uczennic z naszej szkoły okazała się najlepsza . Gratulujemy!

     • Liga E-Sporty 2020

     •  Zespół Szkół nr 1 im.Stefana Roweckiego "Grota" organizuje turniej w Counter-Strike: Global Offensive.

      Rozgrywki z powodu pandemii zostaną rozegrane online. Fazę finałową będzie można obejrzeć przez internet.

      Wpisowe do turnieju wynosi 30 PLN od drużyny, a szacowana pula, w zależności od ilość zgłoszonych drużyn, wyniesie ok 700 PLN.Sponsorem turnieju jest Moya Zambrów - dyskont paliwowy i Prostrike.pl.

      Zapraszamy wszystkich do udziału!! Niech wygrają najlepsi!!

      Przydatne linki: 

      Strona z zapisami: bit.ly/CZERWONIAKzapisyCSGO 

      Link do serwera Discord, gdzie można zapoznać się z regulaminem i najświeższymi newsami odnośnie zawodów https://discord.gg/QN2Pwpk9DS 

     • „Lekcje z Temidą”

     •  

      W dniach 1,2,5,6 października  2020 r. w naszej szkole realizowany był program edukacyjny z Funduszu Sprawiedliwości  i Ministerstwa Sprawiedliwości  pod hasłem „Lekcje z Temidą”.

       

      Zajęcia prowadził radca prawny Pan Marcin Olszewski.

      Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się :

        ♦  Dlaczego ludzie stworzyli prawo?

        ♦  Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić?

        ♦  Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?

        ♦  Jak reagować na prześladowanie w szkole i Internecie?

        ♦  Jakie prawa ma konsument?

      Ponadto uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na temat  odpowiedzialności za treści publikowane w Internecie, obejrzeli trzy krótkie filmy uwrażliwiające uczniów na problem prześladowania innych osób. W spotkaniu wzięło udział łącznie 220 uczniów z 10 klas technikum i liceum. W imieniu całej społeczności szkolnej składamy  serdeczne podziękowania dla Pana Marcina Olszewskiego za poświęcony czas i przekazana wiedzę.

      Pedagog szkolny

      Dorota Śleszyńska

     • Zbiórka karmy dla Fundacji „Jedno Serce Nie Da Rady”.

     • Szkolny Klub Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski

      organizują zbiórkę karmy dla zwierząt (psiaków i kociaków) w schronisku Fundacji „Jedno Serce Nie Da Rady”.

      Osoby, które przyniosą najwięcej karmy pojadą do schroniska!!!!!   Karma będzie zbierana do 10 października w sali nr 214. 

      Serdecznie zachęcamy do udziału w zbiórce – zwierzaczki czekają na Waszą pomoc. 

      Bogusława Wiśniewska i Krzysztof Krajewski

     • Uczniowie klasy IV TI i IV TŻ sprzątali świat

     •  

       W dniu 18 września 2020 roku klasy IV TI i IV TŻ, pod czujnym okiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego (a jednocześnie wychowawcy) – Pana Krzysztofa Krajewskiego, wzięły udział w kolejnej edycji akcji Sprzątania Świata, organizowanej pod hasłem: „Plastik, Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.

      Akcja ta nie tylko angażuje i integruje społeczności lokalne, ale jest również dobrym narzędziem w zakresie gospodarki odpadami, interesującą metodą pracy wychowawczej, a także wartościowym sposobem na realizację wolontariatu. Jest to także lekcja poszanowania środowiska, dzięki której choć trochę może zmniejszyć się nasz dewastacyjny wpływ na nie.

      Klasy otrzymały do sprzątania ciąg pieszo-jezdny od ul. Legionowej do ul. Fabrycznej oraz przyległe parkingi. Akcja rozpoczęła się na piątej godzinie lekcyjnej i trwała do godziny 13.00. W trakcie jej trwania zebrano kilkanaście pełnych worków (w tym szkło, metal, papier i plastik oraz tworzywa sztuczne).

      Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu uczniów naszej szkoły, Zambrów zrobił się choć trochę czystszy, gdyż tegoroczni maturzyści zajrzeli w najmniejszą dziurę i najciemniejszy zakamarek, aby przyczynić się dla wspólnego dobra. Mieli też oczywiście przy tym mnóstwo frajdy i dołożyli od siebie małą cegiełkę do odbudowy środowiska naturalnego.

      Pamiętajmy, że należy dbać o naszą Matkę Ziemię! Jeśli nie będziemy jej szanować, w przyszłości może być już za późno.

       

      Opiekun SU: Krzysztof Krajewski

     • Nie taki niemiecki straszny...

     • Język niemiecki

      Nie taki niemiecki straszny jak go malują.  A na pewno nie w Czerwoniaku. Tutaj uczymy się „szprechać” – czyli mówić po niemiecku- również w sposób niekonwencjonalny, np.:

       -gotując (przyrządzamy i konsumujemy na zajęciach Kartoffelsalat),

      -śpiewając (śpiewamy po niemiecku światowe przeboje),

      -bawiąc się w „podchody językowe” (kto był zuchem albo harcerzem, wie, na czym polega ta zabawa)

      -łamiąc język w powtarzaniu Zungenbrecher (np. Fischers Fritz fischt frische Fische…- odważ się i spróbuj),

      -pracując metodą projektu (prześcigając się w pomysłach tworzyliśmy Adventskalender),

      -korzystając na zajęciach dodatkowych z różnego rodzaju gier, ćwiczeń, quizów on-line,

      -wcielając się w postacie z bajek (mamy na koncie przedstawienia „Rotkäppchen”, „Schneewittchen” czy „Lokomotywę” J. Tuwima),

      Wkręć się w niemiecki, a zobaczysz, że Deutsch ist super. Skutków ubocznych dotychczas nie stwierdzono. W razie pytań i wątpliwości zapoznaj się z poniższymi zdjęciami lub skonsultuj się z germanistką lub naszymi uczniami, gdyż niewłaściwe dokonanie wyboru zagraża twojej edukacji i przyszłości. Pamiętaj, angielskiego uczą się wszyscy, a niemieckiego wybrańcy.

     • ,,Gastronomik” w ,,Czerwoniaku’’

     • Najdłuższym stażem technikum w ,,Czerwoniaku’’ jest właśnie ,,Gastronomik”.

       Zapewne niejeden Wasz rodzic ukończył tę szkołę. Przez lata kierunek zmieniał się, aby obecnie stać się miejscem nowoczesnym, doposażonym w sprzęt i urządzenia, których mogłaby pozazdrościć niejedna, renomowana restauracja.

      Bardzo chętnie wracamy do znanych już nam ze staży - Starych Jabłonek i osobowości kulinarnych tam spotkanych jak Karol Okrasa czy Kurt Scheller, ale również możliwości kibicowania Naszym w Mistrzostwach Europy w Plażowej Piłce Ręcznej, które właśnie tam się odbywają.

      Bezcenne wspomnienia i nadzieję na dalszą współpracę, mamy również ze spotkania i wspólnych warsztatów z Marcinem Budynkiem i jego telewizyjną ekipą.

      Młodzież korzysta nie tylko z ciekawych doświadczeń czy zaplecza technicznego, ale również ma wiele innych możliwości, jak:

      - warsztaty i spotkania z najlepszymi kucharzami,

      - kursy baristy i carvingu,

      - kursy oprogramowania komputerowego obsługującego magazyn i restaurację,

      - wyjazdy na międzynarodowe targi branżowe,

      - wyjazdy na staże w kraju jak i za granicą - do Niemiec i na Litwę - co prawda w tym roku wyjazd się nie odbył, z wiadomych powodów, jednak nie poddajemy się i czekamy na dogodny termin.

      Zatem widzicie ,,dzieje się, dzieje się i będzie się działo ….”.

     • IT to przyszłość!

     • Komputery są wszędzie, a  informatyk – to zawód przyszłości.  Jeżeli interesujesz się komputerami, albo chcesz poznać budowę i zasadę działania PCeta, koniecznie pomyśl o technikum informatycznym w Czerwoniaku!

      Nauczymy Cię budować komputer od zera. Dowiesz się jak stworzyć i zarządzać siecią lokalną, jak zaprogramować skrypty pracujące pod Twoją własną stroną internetową. Poznasz tajemnice systemów operacyjnych i programów diagnostycznych. Bazy danych nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic, a grafika komputerowa stanie się Twoim hobby.

      Nasza szkoła przygotuje Cię do pracy z komputerami w wielu gałęziach przemysłu i administracji. Co roku organizowane są zajęcia na renomowanych uczelniach wyższych i praktyki w lokalnych firmach. ZS1 posiada bogato i nowocześnie wyposażone sale komputerowe. Do tego nowy sprzęt sieciowy z górnej półki, drukarki 3D, plotery, tablety graficzne i wiele innych urządzeń, których obsługi będziesz miał szansę się nauczyć. Co roku w trakcie ferii zimowych organizujemy zawody Zambrowskiej Ligii E-sportu w CS GO, FIFĘ  i w LoL’a.

      Zapraszamy do Technikum Informatycznego – z nami rozwiniesz swoje informatyczne pasje. 

     • „Podróżować, podróżować jest bosko!”

     • „Podróżować, podróżować jest bosko!”. Nasi uczniowie wraz z opiekunami chętnie eksplorują najciekawsze zakątki, nie tylko w naszego pięknego kraju, ale również zagraniczne. 

      Zawsze zapamiętujemy więcej, gdy doświadczamy czegoś na żywo. Seria dat i wydarzeń z podręcznika nigdy nie utkwi w pamięci na tak długo, jak stanie się to, gdy znajdziemy się w opisywanym miejscu w rzeczywistości. A może nawet nic nie kształci tak jak podróże? Dzięki podróżom cały czas stykamy się z czymś zupełnie nowym. Od owoców przez organizacje transportu publicznego po sposoby wyciągania kasy od turystów. Zazwyczaj co kraj, to zmienia się praktycznie wszystko. Im więcej nowych rzeczy się poznaje, tym… jeszcze więcej chce się poznać. Ciekawość niesamowicie pobudza!

     • WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

     • WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIEto interdyscyplinarny przedmiot nauczany na poziomie podstawowym i rozszerzonym w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych.

      Obejmuje on następujące dyscypliny naukowe: socjologię, politologię, prawo, stosunki międzynarodowe, ekonomię i elementy filozofii. Można z niego zdawać maturę. W trakcie nauki wiedzy o społeczeństwie poznacie:- reguły i zasady funkcjonowania społeczeństwa,- podstawy demokracji i działania obywatelskiego,- organizację i funkcjonowanie państwa,- ustrój polityczny RP,- prawo i prawa człowieka,- stosunki międzynarodowe- rolę i pozycję w świecie.Oprócz umiejętności programowych nauczycie się dodatkowo:- umiejętności wyszukiwania, gradacji i prezentacji informacji o Polsce i świecie współczesnym,- umiejętności wartościowania i oceny zjawisk i wydarzeń społecznych, politycznych i ekonomicznych.

      Chętni uczniowie mogą uczęszczać na koło wiedzy o społeczeństwie, brać udział w konkursach i olimpiadach z wos-u. Uczniowie uczestniczą też w projektach edukacyjnych:- Fundamenty demokracji- Banknoty i monety ziem polskich i świata.

     • Niczego w życiu nie należy się bać...

     • „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć” M. Skłodowska -CurieBiologia i chemia otacza Cię wokół, jednak wciąż masz wiele pytań i wątpliwości.Wybierz biologię w Czerwoniaku i poznawaj tajniki nauk przyrodniczych. Nasza szkoła oferuje:- wykłady, warsztaty i laboratoria na Akademii Medycznej, Uniwersytecie w Białymstoku, Wyższej Szkole Medycznej i Politechnice Białostockiej,- pracownie biologiczno – chemiczne doposażone w pomoce dydaktyczne i sprzęt laboratoryjny w ramach projektu „Czerwoniak szansą na nowe kompetencje”,- zajęcia wyrównawcze i rozwijające zainteresowania,- spotkania z wiedzą na Festiwalu Nauki i Sztuki,- zajęcia laboratoryjne na wyższych uczelniach, dzięki którym zdobędziesz nowe umiejętności i doświadczenia,- dodatkowe przygotowanie do matury w ramach zajęć projektowych, które dokształcą Cię i rozwiną Twoje pasje,- udział w konkursach i olimpiadach.

     • Pedagog szkolny ZS1, kto to jest i czym się zajmuje?

     • Pedagog szkolny  to osoba, która ma na celu uzupełnianie, pogłębianie i rozszerzanie działalności dydaktyczno- wychowawczej prowadzonej w szkole.

      Pedagog szkolny współpracuje z nauczycielami, dyrekcją, rodzicami, instytucjami służącymi pomocą dziecku i rodzinie.

      Pedagog szkolny prócz wielu wykonywanych obowiązków, które wykonuje w ramach swojej pracy organizuje również dla uczniów różnego rodzaju spotkania, pogadanki, warsztaty, pracę  w grupie, spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki, zajęcia rewalidacyjne, akcje charytatywne i wiele,  wiele innych ciekawych działań na temat szeroko rozumianej profilaktyki, mającej na celu wsparcie młodych ludzi. W szerokim repertuarze działań pedagoga są również spotkania dla rodziców, na temat uzależnień od komputera/ Internetu czy też od substancji uzależniających a także wsparcie i pomoc w braku motywacji do nauki ich dzieci.

      Pedagog szkolny zawsze służy  wsparciem i pomocą w miarę swoich możliwości.

     • Odkryj w sobie fizyka

     •       Jeśli nie zdążyłaś/-eś jeszcze polubić fizyki, daj sobie szansę. Przykład Kopernika i Skłodowskiej-Curie dowodzi, że Polacy mają w genach „pociąg” do fizyki i astronomii, być może więc i Ty w „czerwoniaku” rozbudzisz w sobie nową pasję do odkrywania praw, które rządzą światem (a nawet wszechświatem).

      W kultowej sali 205, wśród planet i gwiezdnych konstelacji, na lekcjach oraz podczas zajęć dodatkowych dowiesz się, dlaczego niebo jest niebieskie, kiedy narodził się czas i czy możliwa jest teleportacja, bo fizyka to nie tylko prawa, regułki i wzory. Wbrew pozorom to nie jest przedmiot tylko dla obdarzonych tzw. „ścisłym” umysłem. Nasi uczniowie uczestniczą w projektach, dzięki którym biorą udział w zajęciach na politechnice, czy naukowych wycieczkach do tak niezwykłych miejsc,  jak  Instytut Badań Jądrowych w Świerku. Zaś „okienka” i przerwy spędzają na integracji i nie tylko fizycznych dyskusjach na zapleczu pracowni (jej niepowtarzalny klimat tworzą wygodne kanapy, bujane fotele i muzyka, jaką lubicie).

      Przyjdź do „czerwoniaka” i odkryj w sobie fizyka – wciąż pozostało wiele gwiazd do odkrycia!

     • Samorząd Uczniowski w Zespole Szkół nr 1 

     • Jesteś kreatywny? Masz pasję, którą chciałbyś rozwijać? Przez głowę przechodzi Ci wiele pomysłów, ale nie masz jak ich zrealizować? Chcesz działać na rzecz społeczności, której jesteś częścią?

      Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco choć na jedno z tych pytań, to z radością przywitamy Cię wśród nas.

      Pamiętaj, że Samorząd Uczniowski to ważny organ szkoły, który daje uczniom realną możliwość uczestniczenia w jej życiu. Działalność w nim może być lekcją demokracji, samorządności, a obszar jego działania jest właściwie nieograniczony.

      Tylko u nas będziesz mógł:

      - wziąć udział w wielu akcjach (np. „Sprzątania świata”, „Twoja krew ratuje życie”, „Góra grosza”, „Ekophone”),

      - zostać Świętym Mikołajem lub Śnieżynką,

      - podzielić się swymi uczuciami w Dniu świętego Walentego,

      - skosztować „Andrzejkowych smakołyków”,

      - tworzyć szkolny ceremoniał, dzięki udziałowi w uroczystościach i apelach,

      - przegonić zimę podczas „Hawaii Day”,

      - podzielić się z innymi swoimi pomysłami,

      - skorzystać z dnia wolnego od pytania dzięki „Szczęśliwemu numerkowi”,

      - odetchnąć od zgiełku na szkolnych korytarzach w przyjaznej atmosferze „Kanciapy”.

       

      Oczywiście to nie wszystkie atrakcje, jakie oferuje nasz Samorząd Uczniowski.

       

      Jeżeli chcesz mieć wpływ na to, co dzieje się w szkole, do której uczęszczasz – zapraszamy do „Czerwoniaka”. Pomożemy Ci w realizacji Twoich pasji i szalonych pomysłów.

       

      SU w Zespole Szkól nr 1.

     • „Teatr to jest takie miejsce, w którym mocniej bije serce” – M. Głogowski

     • Zanim podniesie się kurtyna i pogasną na widowni światła, czuje się w powietrzu coś niezwykłego, coś nieuchwytnego, co powoduje mocniejsze bicie serca. Takie emocje zna z pewnością każdy, kto kocha teatr, jego magię i niepowtarzalną atmosferę.

      Magiczny świat teatru możesz odkryć również w Czerwoniaku na zajęciach koła teatralnego „Ale sztuka!” (prawda, że już sama nazwa intryguje i wiele obiecuje?). Tutaj możesz rozwinąć swój własny talent, zaskoczyć siebie i otoczenie, a przy okazji dobrze się bawić i rozkoszować atmosferą niezwykłości.  Ze wspólnej zabawy i pracy powstało bowiem w naszej szkole wiele udanych projektów, chociażby Skiz” G. Zapolskiej, „Ożenek” M. Gogola, Zgadnij jaki to film?”, „Koncert życzeń”, widowisko muzyczne „Rok z życia maturzysty, apel Czerwoniak dla Niepodległej”, czy też  inspirowany „Kabaretem Starszych Panów” występ „A w sercu ciągle maj…”,. Mamy również coś dla chętnych filmowców. Na koncie posiadamy debiut filmowy „Impresje szkolne, czyli rzecz o życiu ucznia”.

      Ale co ciekawe w Czerwoniaku budzą się talenty sceniczne nie tylko uczniów. Zdarza się również, że na scenie można podziwiać zdolności aktorskie naszych nauczycieli. Przypomnijmy chociażby szkolne „Jasełka, przedstawienie „Pan Tadeusz”, które wystawiane było aż dwukrotnie, czy też „Belfer- show” z udziałem naszych utalentowanych pedagogów.

      A zatem, jeśli chcesz, aby i ciebie świat odkrył i zobaczył, jak tańczysz, śpiewasz, recytujesz, wpadnij na zajęcia koła teatralnego do Czerwoniaka. Przyjdź i po prostu zagraj!

     • Język polski - to lubię!

     •  

      Rozpocznij swoją przygodę z ojczystym! Dodaj go do ulubionych i dołącz do polonistycznej ekipy z Czerwoniaka.

      Tylko z nami:

      - doskonałe przygotowanie do matury (w czasie lekcji oraz dodatkowych zajęć projektowych),

      - praca w zespole redakcyjnym gazetki szkolnej,

      - konkursy przedmiotowe dla fanów kina, komiksów, mitologii i fantastyki,

      - spotkania autorskie z ludźmi ze świata kultury i sztuki,

      - wyjścia do kina na ciekawe filmy i lekcje multimedialne prowadzone przez aktorów,

      - wycieczki do teatrów, rozmowy zakulisowe z aktorami oraz spotkania z teatrem bezpośrednio w szkole.

      Nie zwlekaj! W końcu chodzi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa!

 • Zespół Szkół nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zambrowie
  ul. Aleja Wojska Polskiego 31
  18-300 Zambrów
  • Logowanie