• Nie taki niemiecki straszny...

          • Język niemiecki

            Nie taki niemiecki straszny jak go malują.  A na pewno nie w Czerwoniaku. Tutaj uczymy się „szprechać” – czyli mówić po niemiecku- również w sposób niekonwencjonalny, np.:

             -gotując (przyrządzamy i konsumujemy na zajęciach Kartoffelsalat),

            -śpiewając (śpiewamy po niemiecku światowe przeboje),

            -bawiąc się w „podchody językowe” (kto był zuchem albo harcerzem, wie, na czym polega ta zabawa)

            -łamiąc język w powtarzaniu Zungenbrecher (np. Fischers Fritz fischt frische Fische…- odważ się i spróbuj),

            -pracując metodą projektu (prześcigając się w pomysłach tworzyliśmy Adventskalender),

            -korzystając na zajęciach dodatkowych z różnego rodzaju gier, ćwiczeń, quizów on-line,

            -wcielając się w postacie z bajek (mamy na koncie przedstawienia „Rotkäppchen”, „Schneewittchen” czy „Lokomotywę” J. Tuwima),

            Wkręć się w niemiecki, a zobaczysz, że Deutsch ist super. Skutków ubocznych dotychczas nie stwierdzono. W razie pytań i wątpliwości zapoznaj się z poniższymi zdjęciami lub skonsultuj się z germanistką lub naszymi uczniami, gdyż niewłaściwe dokonanie wyboru zagraża twojej edukacji i przyszłości. Pamiętaj, angielskiego uczą się wszyscy, a niemieckiego wybrańcy.

          • ,,Gastronomik” w ,,Czerwoniaku’’

          • Najdłuższym stażem technikum w ,,Czerwoniaku’’ jest właśnie ,,Gastronomik”.

             Zapewne niejeden Wasz rodzic ukończył tę szkołę. Przez lata kierunek zmieniał się, aby obecnie stać się miejscem nowoczesnym, doposażonym w sprzęt i urządzenia, których mogłaby pozazdrościć niejedna, renomowana restauracja.

            Bardzo chętnie wracamy do znanych już nam ze staży - Starych Jabłonek i osobowości kulinarnych tam spotkanych jak Karol Okrasa czy Kurt Scheller, ale również możliwości kibicowania Naszym w Mistrzostwach Europy w Plażowej Piłce Ręcznej, które właśnie tam się odbywają.

            Bezcenne wspomnienia i nadzieję na dalszą współpracę, mamy również ze spotkania i wspólnych warsztatów z Marcinem Budynkiem i jego telewizyjną ekipą.

            Młodzież korzysta nie tylko z ciekawych doświadczeń czy zaplecza technicznego, ale również ma wiele innych możliwości, jak:

            - warsztaty i spotkania z najlepszymi kucharzami,

            - kursy baristy i carvingu,

            - kursy oprogramowania komputerowego obsługującego magazyn i restaurację,

            - wyjazdy na międzynarodowe targi branżowe,

            - wyjazdy na staże w kraju jak i za granicą - do Niemiec i na Litwę - co prawda w tym roku wyjazd się nie odbył, z wiadomych powodów, jednak nie poddajemy się i czekamy na dogodny termin.

            Zatem widzicie ,,dzieje się, dzieje się i będzie się działo ….”.

          • IT to przyszłość!

          • Komputery są wszędzie, a  informatyk – to zawód przyszłości.  Jeżeli interesujesz się komputerami, albo chcesz poznać budowę i zasadę działania PCeta, koniecznie pomyśl o technikum informatycznym w Czerwoniaku!

            Nauczymy Cię budować komputer od zera. Dowiesz się jak stworzyć i zarządzać siecią lokalną, jak zaprogramować skrypty pracujące pod Twoją własną stroną internetową. Poznasz tajemnice systemów operacyjnych i programów diagnostycznych. Bazy danych nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic, a grafika komputerowa stanie się Twoim hobby.

            Nasza szkoła przygotuje Cię do pracy z komputerami w wielu gałęziach przemysłu i administracji. Co roku organizowane są zajęcia na renomowanych uczelniach wyższych i praktyki w lokalnych firmach. ZS1 posiada bogato i nowocześnie wyposażone sale komputerowe. Do tego nowy sprzęt sieciowy z górnej półki, drukarki 3D, plotery, tablety graficzne i wiele innych urządzeń, których obsługi będziesz miał szansę się nauczyć. Co roku w trakcie ferii zimowych organizujemy zawody Zambrowskiej Ligii E-sportu w CS GO, FIFĘ  i w LoL’a.

            Zapraszamy do Technikum Informatycznego – z nami rozwiniesz swoje informatyczne pasje. 

          • „Podróżować, podróżować jest bosko!”

          • „Podróżować, podróżować jest bosko!”. Nasi uczniowie wraz z opiekunami chętnie eksplorują najciekawsze zakątki, nie tylko w naszego pięknego kraju, ale również zagraniczne. 

            Zawsze zapamiętujemy więcej, gdy doświadczamy czegoś na żywo. Seria dat i wydarzeń z podręcznika nigdy nie utkwi w pamięci na tak długo, jak stanie się to, gdy znajdziemy się w opisywanym miejscu w rzeczywistości. A może nawet nic nie kształci tak jak podróże? Dzięki podróżom cały czas stykamy się z czymś zupełnie nowym. Od owoców przez organizacje transportu publicznego po sposoby wyciągania kasy od turystów. Zazwyczaj co kraj, to zmienia się praktycznie wszystko. Im więcej nowych rzeczy się poznaje, tym… jeszcze więcej chce się poznać. Ciekawość niesamowicie pobudza!

          • WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

          • WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIEto interdyscyplinarny przedmiot nauczany na poziomie podstawowym i rozszerzonym w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych.

            Obejmuje on następujące dyscypliny naukowe: socjologię, politologię, prawo, stosunki międzynarodowe, ekonomię i elementy filozofii. Można z niego zdawać maturę. W trakcie nauki wiedzy o społeczeństwie poznacie:- reguły i zasady funkcjonowania społeczeństwa,- podstawy demokracji i działania obywatelskiego,- organizację i funkcjonowanie państwa,- ustrój polityczny RP,- prawo i prawa człowieka,- stosunki międzynarodowe- rolę i pozycję w świecie.Oprócz umiejętności programowych nauczycie się dodatkowo:- umiejętności wyszukiwania, gradacji i prezentacji informacji o Polsce i świecie współczesnym,- umiejętności wartościowania i oceny zjawisk i wydarzeń społecznych, politycznych i ekonomicznych.

            Chętni uczniowie mogą uczęszczać na koło wiedzy o społeczeństwie, brać udział w konkursach i olimpiadach z wos-u. Uczniowie uczestniczą też w projektach edukacyjnych:- Fundamenty demokracji- Banknoty i monety ziem polskich i świata.

          • Pedagog szkolny ZS1, kto to jest i czym się zajmuje?

          • Pedagog szkolny  to osoba, która ma na celu uzupełnianie, pogłębianie i rozszerzanie działalności dydaktyczno- wychowawczej prowadzonej w szkole.

            Pedagog szkolny współpracuje z nauczycielami, dyrekcją, rodzicami, instytucjami służącymi pomocą dziecku i rodzinie.

            Pedagog szkolny prócz wielu wykonywanych obowiązków, które wykonuje w ramach swojej pracy organizuje również dla uczniów różnego rodzaju spotkania, pogadanki, warsztaty, pracę  w grupie, spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki, zajęcia rewalidacyjne, akcje charytatywne i wiele,  wiele innych ciekawych działań na temat szeroko rozumianej profilaktyki, mającej na celu wsparcie młodych ludzi. W szerokim repertuarze działań pedagoga są również spotkania dla rodziców, na temat uzależnień od komputera/ Internetu czy też od substancji uzależniających a także wsparcie i pomoc w braku motywacji do nauki ich dzieci.

            Pedagog szkolny zawsze służy  wsparciem i pomocą w miarę swoich możliwości.

          • Odkryj w sobie fizyka

          • Jeśli nie zdążyłaś/-eś jeszcze polubić fizyki, daj sobie szansę. Przykład Kopernika i Skłodowskiej-Curie dowodzi, że Polacy mają w genach „pociąg” do fizyki i astronomii, być może więc i Ty w „czerwoniaku” rozbudzisz w sobie nową pasję do odkrywania praw, które rządzą światem (a nawet wszechświatem).

            W kultowej sali 205, wśród planet i gwiezdnych konstelacji, na lekcjach oraz podczas zajęć dodatkowych dowiesz się, dlaczego niebo jest niebieskie, kiedy narodził się czas i czy możliwa jest teleportacja, bo fizyka to nie tylko prawa, regułki i wzory. Wbrew pozorom to nie jest przedmiot tylko dla obdarzonych tzw. „ścisłym” umysłem. Nasi uczniowie uczestniczą w projektach, dzięki którym biorą udział w zajęciach na politechnice, czy naukowych wycieczkach do tak niezwykłych miejsc,  jak  Instytut Badań Jądrowych w Świerku. Zaś „okienka” i przerwy spędzają na integracji i nie tylko fizycznych dyskusjach na zapleczu pracowni (jej niepowtarzalny klimat tworzą wygodne kanapy, bujane fotele i muzyka, jaką lubicie).

            Przyjdź do „czerwoniaka” i odkryj w sobie fizyka – wciąż pozostało wiele gwiazd do odkrycia!

          • Samorząd Uczniowski w Zespole Szkół nr 1

          • Jesteś kreatywny? Masz pasję, którą chciałbyś rozwijać? Przez głowę przechodzi Ci wiele pomysłów, ale nie masz jak ich zrealizować? Chcesz działać na rzecz społeczności, której jesteś częścią?

            Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco choć na jedno z tych pytań, to z radością przywitamy Cię wśród nas.

             

            Pamiętaj, że Samorząd Uczniowski to ważny organ szkoły, który daje uczniom realną możliwość uczestniczenia w jej życiu. Działalność w nim może być lekcją demokracji, samorządności, a obszar jego działania jest właściwie nieograniczony.

            Tylko u nas będziesz mógł:

            - wziąć udział w wielu akcjach (np. „Sprzątania świata”, „Twoja krew ratuje życie”, „Góra grosza”, „Ekophone”),

            - zostać Świętym Mikołajem lub Śnieżynką,

            - podzielić się swymi uczuciami w Dniu świętego Walentego,

            - skosztować „Andrzejkowych smakołyków”,

            - tworzyć szkolny ceremoniał, dzięki udziałowi w uroczystościach i apelach,

            - przegonić zimę podczas „Hawaii Day”,

            - podzielić się z innymi swoimi pomysłami,

            - skorzystać z dnia wolnego od pytania dzięki „Szczęśliwemu numerkowi”,

            - odetchnąć od zgiełku na szkolnych korytarzach w przyjaznej atmosferze „Kanciapy”.

             

            Oczywiście to nie wszystkie atrakcje, jakie oferuje nasz Samorząd Uczniowski.

             

            Jeżeli chcesz mieć wpływ na to, co dzieje się w szkole, do której uczęszczasz – zapraszamy do „Czerwoniaka”. Pomożemy Ci w realizacji Twoich pasji i szalonych pomysłów.

          • „Teatr to jest takie miejsce, w którym mocniej bije serce” – M. Głogowski

          • Zanim podniesie się kurtyna i pogasną na widowni światła, czuje się w powietrzu coś niezwykłego, coś nieuchwytnego, co powoduje mocniejsze bicie serca. Takie emocje zna z pewnością każdy, kto kocha teatr, jego magię i niepowtarzalną atmosferę.

            Magiczny świat teatru możesz odkryć również w Czerwoniaku na zajęciach koła teatralnego „Ale sztuka!” (prawda, że już sama nazwa intryguje i wiele obiecuje?). Tutaj możesz rozwinąć swój własny talent, zaskoczyć siebie i otoczenie, a przy okazji dobrze się bawić i rozkoszować atmosferą niezwykłości.  Ze wspólnej zabawy i pracy powstało bowiem w naszej szkole wiele udanych projektów, chociażby Skiz” G. Zapolskiej, „Ożenek” M. Gogola, Zgadnij jaki to film?”, „Koncert życzeń”, widowisko muzyczne „Rok z życia maturzysty, apel Czerwoniak dla Niepodległej”, czy też  inspirowany „Kabaretem Starszych Panów” występ „A w sercu ciągle maj…”,. Mamy również coś dla chętnych filmowców. Na koncie posiadamy debiut filmowy „Impresje szkolne, czyli rzecz o życiu ucznia”.

            Ale co ciekawe w Czerwoniaku budzą się talenty sceniczne nie tylko uczniów. Zdarza się również, że na scenie można podziwiać zdolności aktorskie naszych nauczycieli. Przypomnijmy chociażby szkolne „Jasełka, przedstawienie „Pan Tadeusz”, które wystawiane było aż dwukrotnie, czy też „Belfer- show” z udziałem naszych utalentowanych pedagogów.

            A zatem, jeśli chcesz, aby i ciebie świat odkrył i zobaczył, jak tańczysz, śpiewasz, recytujesz, wpadnij na zajęcia koła teatralnego do Czerwoniaka. Przyjdź i po prostu zagraj!

          • Czerwoniak na arenach sportowych

          • Czerwoniak na arenach sportowych

            Trwają rozgrywki w ramach Mistrzostw Województwa Podlaskiego SPG w grach zespołowych. Występujący w I lidze koszykówki zespół chłopców rozegrał trzy spotkania pokonując drużyny: II LO Łomża 56:42, I LO Bielsk Podlaski 77:30 i ZSR CKP Białystok  20:0 vo. W spotkaniach uczestniczyli następujący uczniowie: Ołdakowski Kacper, Milewski Maciej, Dmochowski Mateusz, Cwalina Patryk, Czartoryski Tomasz, Michalski Jakub, Orłowski Rafał, Krajewski Dawid.

            Swoje pierwsze mecze w I lidze koszykówki rozegrały nasze dziewczęta. W pięciu spotkaniach odniosły jedno zwycięstwo. Dalsze mecze drużyna rozegra po feriach zimowych. Zespół występuje w składzie: Kozłowska Emilia, Rybicka Adriana, Choromańska Marlena, Targońska Weronika, Gawkowska Wiktoria, Saniewska Dominika, Markowska Natalia, Godlewska Anna, Baczewska Zuzanna.

            Opiekunem obu zespołów jest Piotr Głuszcz.

            Ze zmiennym szczęściem rozpoczęli swoje rozgrywki w I lidze chłopcy drużyny futsalu. W pięciu spotkaniach uzyskali następujące rezultaty: 2:0 II LO Łomża, 3:9 ZSBG Białystok, 4:2 ZSE Białystok, 2:3 VI LO Białystok, 5:5 VIII LO Białystok. W meczach uczestniczyli następujący uczniowie: Matejkowski Maciej, Godlewski Michał, Symczuk Karol, Laskowski Szymon, Dębek Maciej, Głębocki Damian, Urbanik Daniel, Jasionek Damian, Rogulski Daniel, Wyszomierski Adam, Kurzyna Eryk, Choiński Krzysztof, Boguszewski Norbert, Zaorski Paweł, Jastrzębski Marcin, Zaręba Michał.

            Opiekunem zespołu jest Andrzej Czworkowski.

            Występujące w III lidze piłki siatkowej dziewczęta naszej szkoły na trzy rozegrane spotkania odniosły jedno zwycięstwo i doznały dwie porażki. W drużynie występują: Krajewska Milena, Bodzianowska Anita, Ołdakowska Magdalena, Staniszewska Klaudia, Baczewska Zuzanna, Kruk Sara, Kotowski Victoria.

            Opiekunem zespołu jest Zbigniew Niewiński.

          • Nagrody Prezesa Rady Ministrów 2018

          • W dniu 12 grudnia 2018r. w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku zostały wręczone dyplomy stypendystom Prezesa Rady Ministrów.

            Dyplomy wręczała Pani Beata Pietruszka Podlaski Kurator Oświaty i Wojewoda Podlaski  Pan Bohdan Paszkowski Serdecznie gratulujemy Paulinie Arasim  uczennicy klasy II Technikum Informatycznego  i Kamilowi Milewskimu uczniowi klasy III Liceum Ogólnokształcącego.  Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów uczniom Zespołu Szkół Nr 1 w Zambrowie.

          • XXVII Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

          • XXVII Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

            14 grudnia w Centrum Kultury w Zambrowie odbyła się rejonowa eliminacja XXVII Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.

            Troje uczniów z naszej szkoły stanęło do walki. Spośród wielu szkół np. Z Czyżewa, Ciechanowca, Wysokiego Mazowieckiego, i wszystkich szkół średnich z Zambrowa - zajęliśmy DRUGIE MIEJSCE w konkurencji grupowej. W konkurencji indywidualnej również DRUGIE MIEJSCE zdobyła Karolina Dorobis, klasa III TŻIUG. W konkurencji grupowej wzięła udział Ela SAKOWICZ, Karolina Dorobis kl III TŻIUG, Kacper Lubiejewski kl II TŻIUG. GRATULUJEMY

          • Wycieczka do Białegostoku

          • Dnia 21 listopada udaliśmy się na wycieczkę do Białegostoku.

            Pierwszym punktem naszego poszerzania wiedzy był wykład w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania przy ul. Ciepłej 40  „ Ziemia – Błękitna Planeta”.  Autorem spotkań i prelegentem jest Pan Aleksander Trębacz nauczyciel fizyki i matematyki, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Przybliżył nam temat następstw ruchów Ziemi, jakie jest znaczenie położenia Błękitnej Planety w Układzie Słonecznym, porównał rozmiary Ziemi w stosunku do wielkości innych obiektów w Układzie Słonecznym.

            Następnie przejechaliśmy do Muzeum Historii Medycyny, gdzie mogliśmy zapoznać się z regionalną historią medycyny i farmacji na tle przemian ogólnokrajowych i ogólnoświatowych. Stamtąd przeszliśmy do sal i piwnic Pałacu Branickich – jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. W ciekawej prezentacji dowiedzieliśmy się o bogatej przeszłości tego obiektu.

            Na koniec programu zwiedziliśmy Muzeum Wojska, gdzie obejrzeliśmy zgromadzone eksponaty z okresu międzywojennego. Mogliśmy również uczestniczyć w wystawie czasowej poświęconej 100 – leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

                            Pełni nowych doświadczeń, wiedzy i wrażeń wracaliśmy do rodzinnych domów.

          • WARSZTATY „PRAWNE ASPEKTY WOLONTARIATU”

          • 4 grudnia 2018r.,  w naszej szkole, odbyły się warsztaty dotyczące aspektów prawnych wolontariatu. Jest to trudny temat, ponieważ rzadko osoby działające społecznie i chcące pomagać zastanawiają się jakiego rodzaju umowę powinni podpisać ze zleceniodawcą, czy też  jakiego rodzaju  ubezpieczenie powinni wybrać. Często również nie mają świadomości praw i obowiązków ze strony zleceniodawcy. W warsztatach brali udział, w większości, uczniowie klas maturalnych. Dzięki temu otrzymają certyfikat oraz możliwość uzyskania dodatkowych punktów na studiach za  działalność wolontariacką na rzecz środowiska lokalnego .  

            Bogusława Wiśniewska

          • Jak chronić młodzież przed zachowaniami ryzykownymi ?

          • W dniu 29 listopada 2018 r.,  w naszej szkole odbyło się spotkanie rodziców wszystkich 

            klas liceum, technikum i branżowej szkoły z panią psycholog Iwoną Dąbrowską pracownikiem Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Zambrowie pod hasłem „ Jak chronić młodzież przed zachowaniami ryzykownymi ?”.

            Celem spotkania było przypomnienie i uświadomienie rodzicom jak ważną rolę pełnią w wychowaniu i opiece swoich dzieci. Pani psycholog w bardzo obrazowy sposób  przedstawiła zagrożenia jakie czyhają na młodych ludzi we współczesnym świecie, jakie zachowania można nazwać zachowaniami ryzykownymi, co chroni młodych ludzi przed takimi zachowaniami.Na koniec spotkania Pani Iwona Dąbrowska otrzymała gromkie brawa co było dowodem tego, że spotkanie było potrzebne i pożyteczne.

            Dlatego też w imieniu dyrekcji szkoły, jak również nauczycieli i wychowawców bardzo dziękujemy Pani Iwonie Dąbrowskiej za przygotowanie i przedstawienie bardzo ciekawej i  pouczającej prelekcji.

          • "W stronę dojrzałości"

          • Nasza szkoła przystąpiła do projektu „W stronę dojrzałości”, finansowanego z Narodowego Programu Zdrowia, a organizatorem jest Fundacja Lechaa Consulting Sp. z o. o.

             Zajęcia prowadzone są metodą warsztatową, przez pedagoga szkolnego zajęcia trwają od  listopada do końca grudnia. W projekcie udział biorą uczniowie z klas: II B LO, III TŻ i III TL.

            Główne cele programu to:

                 - Kształtowanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w zakresie zdrowego stylu życia,

                 - Wsparcie młodzieży w przygotowaniu się do podjęcia przyszłych ról.

                 - Ukazanie tematyki zdrowia prokreacyjnego w aspekcie profilaktyki. 

             

          • Szlakiem wielkich Polaków i historii

          • Szlakiem wielkich Polaków i historii

             14 XI 2018 r. pierwszoklasiści Czerwoniaka wyjechali na wycieczkę do stolicy.

            Podążali szlakiem pomników wielkich Polaków : Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Mikołaja  Kopernika, księcia Józefa Poniatowskiego, króla Zygmunta III Wazy. Uczniowie oddali hołd poległym przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz obejrzeli wystawę " 100 lat niepodległości" zorganizowaną na świeżym powietrzu w okolicach Zamku Królewskiego.

            Następnie młodzież integrowała się w escape roomach , rozwiązując niezwykle pomysłowe  rebusy i łamigłówki logiczne. Była to nasza pierwsza wizyta w tego typu obiektach. Uczniowie musieli wykazać się spostrzegawczością, kreatywnością i umiejętnością współpracy w grupie. Bawili się doskonale i z wielkim entuzjazmem zgłaszają chęć powrotu.

            Wisienką na torcie naszego pobytu w Warszawie był musical " Piloci" w teatrze ROMA . Akcja rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych lat 30- tych i 40- tych ubiegłego wieku, przede wszystkim Bitwy o Anglię , w której niezwykle doniosłą rolę odegrali polscy piloci DYWIZJONU 303. 

          • Sukces chóru "Czerwoniaka"

          • Sukces chóru "Czerwoniaka"

            15 XI w III Liceum Ogólnokształcącym w Łomży odbył się XII wojewódzki Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to my”. Naszą szkołę reprezentował w nim prowadzony przez siostrę Laurę chór. Za piękne wykonanie utworu „Uwierz Polsko” nasi młodzi artyści otrzymali nagrodę specjalną ufundowaną przez posła na Sejm RP Lecha Kołakowskiego. Gratulujemy młodzieży i siostrze Laurze kolejnego sukcesu 

          • 100-lecie Niepodległości w ZS nr 1

          • 100-lecie Niepodległości w ZS nr 1

             „Bo nie ma ziemi wybieranej,

            Jest tylko ziemia przeznaczona,

            Ze wszystkich bogactw – cztery ściany,

            Z całego świata – tamta strona”.

             

            Kazimierz  Wierzyński – „Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny”

             

            9 listopada 2018 roku w Zespole Szkół nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” odbył się uroczysty apel poświęcony 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godz. 11.11 wszyscy uczestnicy tej uroczystości wspólnie zaśpiewali Hymn Polski. W dalszej części odbyło się podsumowanie różnego rodzaju akcji, które odbywały się w szkole w tym wyjątkowym roku 100-lecia Niepodległości. Po wręczeniu nagród miała miejsce część artystyczna poświecona tej wyjątkowej rocznicy.

            Niepodległość naszego kraju została wywalczona z ogromnym trudem krwią ochotników  kilku pokoleń tych, którzy święcie wierzyli, że ich ojczyzna jeszcze nie zginęła. Wnukowie powstańców z 1863 roku wypełnili patriotyczny testament – wywalczyli wolną Polskę. Kolejne zrywy wolnościowe, powstania, a także późniejsze działania polityczno-militarne Józefa Piłsudskiego są znakomitym przykładem wierności idei niepodległej ojczyzny. Antynarodowe działania zaborców nie osłabiły wiary w zmartwychwstanie Polski. Te bohaterskie i jakże często bezimienne dokonania stanowiły podstawy wzorców wychowawczych młodzieży Polski międzywojennej. Okres dwudziestolecia niepodległości przygotował naród do próby najstraszniejszej, jaką była II wojna światowa. Najazd dwóch wrogów, Niemców i Sowietów, choć skończył się militarną klęską naszego kraju, nie złamał ducha walki narodu polskiego.

            Niepodległość naszej ojczyzny zawdzięczamy milionom ofiar Polaków, którzy nigdy nie zwątpili w sens walki. Dziękujemy im za ich niezłomną wiarę i poświęcenie.

            →LINK DO GALERII←

             

            „To, w co tak trudno nam uwierzyć,

            Kiedyś się przecież stanie jawą.

            Więc pomyślałem: chciałbym leżeć

            Tam, gdzie mój ojciec – pod Warszawą.

             

            Niech ci ta myśl się nie wydaje

            Ani małością, ni znużeniem,

            Z największym kocha upojeniem,

            Kto się z miłością swą rozstaje.

             

            I nagle widzisz: jest noc chmurna

            I niebo polskie ponad nami,

            I stary ogród. A w nim urna

            Z naszego życia popiołami”.

             

            Jan Lechoń – [To, w co tak trudno nam uwierzyć…]

             

  • Zespół Szkół nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zambrowie
    ul. Aleja Wojska Polskiego 31
    18-300 Zambrów
    • Logowanie