• Szanowni Uczniowie...

          • Od 15 marca 2020r. nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 komunikują się z Wami 

            przy pomocy  portali społecznościowych, poczty elektronicznej, dziennika elektronicznego  i discordapp.com. Formę komunikacji  z uczniami dobiera nauczyciel uczący.  Obecna przerwa w chodzeniu do szkoły nie oznacza, że nie macie obowiązku uczenia się na odległość.  Apeluję o odbieranie poczty elektronicznej i  kontaktowania się z nauczycielami uczącymi. Wasza praca będzie oceniana i wpłynie na oceny końcowe. Jeżeli macie pytania, proszę kierować je do wychowawców lub dyrektora szkoły. 

                         W sprawie linku i instrukcji do  discordapp.com  proszę zwracać się do wychowawców.

              Z poważaniem

            Sławomir Baran

          • UWAGA!!

          • Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w Zespole Szkół nr 1 w Zambrowie. Uczniowie nie przychodzą do szkoły. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

             Rodzicu,

                 ♦  zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;

                 ♦  rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;

                 ♦  śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

            Uczniu,

                 ♦  pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);

                 ♦  przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;

                 ♦  odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;

                 ♦  przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

             

            Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

                 ♦  Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.

                 ♦  Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

             

            Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

            Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

            Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

            Departament Informacji i Promocji

            Z poważaniem dyr. Sławomir Baran

          • Targi cukiernicze SWEET EXPO

          • 26 lutego w środę pierwsze klasy gastronomiczne i logistyczna udały się na targi cukiernicze SWEET EXPO.

            Podziwialiśmy słodkości, sztukę dekoracji, konkursy cukiernicze. Uczniowie mogli degustować najróżniejsze smaki lodów i deserów. Po tak wielkim obżarstwie udaliśmy się na lekcje W-FU w parku trampolin - Hangar 646. Było wesoło i bardzo aktywnie. ​​​​​​​

          • „Cyberświadomi, Cyberbezpieczni” - konkurs

          • Uwaga konkurs !!!!!

            Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego,

            Kuratorium Oświaty w Białystoku oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Białymstoku organizuje konkurs plastyczny na logo wojewódzkiego programu edukacyjno – informacyjnego pn. „Cyberświadomi, Cyberbezpieczni” w zakresie przeciwdziałania cyberzagrożeniom, mowie nienawiści i „Hejtu” internetowego.

            Cele:

               ♦  wzrost świadomości nt. cyberzagrożeń

               ♦  profilaktyka uzależnień od Internetu i gier komputerowych,

               ♦  popularyzacja właściwych postaw w Internecie wśród dzieci i młodzieży

               ♦  umożliwienie rozwoju zainteresowań

            TEMATYKA:

            Konkurs polega na opracowaniu graficznym logo programu edukacyjno – interwencyjnego pn. „Cyberświadomi, Cyberbezpieczni”, w zakresie przeciwdziałania cyberzagrożeniom, mowie nienawiści i „Hejtu” internetowego.

            ADRESACI:

            Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów z terenu województwa podlaskiego.

            TECHNIKA WYKONANIA:

            1. Projekt powinien być wykonany z wykorzystaniem grafiki komputerowej

            2. Do konkursu jeden uczeń może złożyć tylko jeden projekt.

            3. Projekt znaku graficznego ( logo ) powinien nadawać się do różnorodnego wykorzystania: Internet, pisma i ulotki.

            4. Praca powinna:

               ♦  być kreatywna i oryginalna

               ♦  wzbudzać pozytywne emocje

               ♦  w swej treści nie może zawierać elementów obraźliwych

               ♦  może zawierać nazwę programu tj. „Cyberświadomi, Cyberbezpieczni”.

               ♦  być w formacie *.jpeg,*.pdf oraz *.png

            Prace można składać na nośniku danych ( płyta CD/DVD)  do dnia 20 maja 2020 r.  u pani pedagog Doroty Śleszyńskiej p. 103

            Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.

          • Uczniowie ZS nr 1 z wizytą w Centrum Nauki Kopernik i Sejmie

          • Uczniowie ZS nr 1 z wizytą w Centrum Nauki Kopernik i Sejmie. W ramach realizowanego w Zespole Szkół nr 1 projektu: „Czerwoniak szansą na nowe kompetencje” uczniowie klas Liceum Ogólnokształcącego

            wybrali się we wtorek, 25 lutego z wizytą do Centrum Nauki Kopernik. Na ogromnej, otwartej przestrzeni mogli oni przez kilka godzin, samodzielnie lub w grupach, eksperymentować przy ponad 200 eksponatach, tworzących 19 grup tematycznych, poświęconych zjawiskom fizycznym oraz człowiekowi, tym, co go otacza i funkcjonuje wokół niego. Można było między innymi udać się na spacer z żyroskopową walizką czy zbudować magnetyczny most, sprawdzić jak zmysły i umiejętności pozwalają odbierać, interpretować i opisywać świat oraz przetestować możliwości własnego ciała. Pobudzającą zmysły  atrakcją, którą ma do zaoferowania CNK, okazało się Planetarium, gdzie uczniowie wzięli udział w pięknym pokazie: „Inna Ziemia”. Wyświetlany on był na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron, dzięki czemu jego uczestnicy mieli poczucie zanurzenia w wyświetlanym świecie, potęgowanym jeszcze bardziej przez system nagłośnieniowy rozmieszczony dookoła kopuły i pełen profesjonalizmu komentarz prowadzącego. Zmęczeni atrakcjami uczniowie mogli zregenerować swoje siły przy obiedzie, po którym klasy trzecie LO powróciły do Zambrowa, natomiast klasa pierwsza i druga, na zaproszenie posła na Sejm RP, Pana Stefana Krajewskiego, zwiedziła Sejm. Mieli oni możliwość zobaczenia makiety Sejmu oraz wejścia na Salę Posiedzeń i wysłuchania interesującej historii parlamentaryzmu w Polsce.Wyjazd ten stał się okazją do integracji uczniów „Czerwoniaka” i dobrej zabawy podczas wspólnych eksperymentów, ale także okazał się ciekawą „lekcją” fizyki, biologii i geografii, która z pewnością zapadnie na długo w ich pamięci.

          • Dzień Zakochanych w naszej szkole

          • W dniu świętego Walentego odbyła się w naszej szkole długo wyczekiwana nie tylko przez zakochanych impreza walentynkowa.

            Przyśpieszone bicie serca w ten pełen czerwieni i różu piątek spowodowała Poczta Walentynkowa, którą dostarczyła do spragnionych miłości adresatów nasza trójka posłańców Amora. Miłośnicy selfie mogli natomiast zrobić sobie zdjęcia w specjalnie przygotowanej Foto – Budce, ustawionej w szkolnej czytelni dzięki uprzejmości naszych kochanych Pań bibliotekarek. Jakby tego było mało, nauczyciele języków obcych, którym serdecznie dziękujemy w tym miejscu za pomoc i świetny pomysł, porwali do wspólnej zabawy uczniów i nauczycieli, którzy w brawurowy sposób wyśpiewali wielkie hity miłosne w ich oryginalnych wersjach. „The voice of Czerwoniak” przyciągnął tłumy i stał się pretekstem do wspaniałej zabawy. Jury, w skład którego weszła cała społeczność szkoły, wyłoniło zwycięzców za pomocą spontanicznych okrzyków i braw, które wstrząsnęły murami zabytkowego budynku.

             

            Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to, aby Dzień Zakochanych w Czerwoniaku upłynął pod znakiem dobrej zabawy, uśmiechu i miłości. Liczymy na Was przy okazji następnych imprez, które już w marcu.

            Pozdrawiamy.

            Samorząd Uczniowski  



          • Dzień Matematyki 2020

          • Już wkrótce Dzień Matematyki

            Zapraszamy na turniej drużynowy, który odbędzie się 13 marca 2020.

            Drużyna liczy maksymalnie dwie osoby. Chętnych zapraszamy do zgłaszania swojego udziału najpóźniej do 12 marca u Pani Profesor I. Baranowskiej w sali nr 215.

            Nagrodami w konkursie będą dobre oceny z matematyki za aktywność 

            Dzień Matematyki kierowany jest do wszystkich! Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań ma sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem. Zadania nie wymagają wiedzy matematycznej - wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką.

            Dzień Matematyki stworzyliśmy po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. 

            Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać jasną stronę tej nauki...

             

            Wszelkie pytania prosimy kierować do organizatorów konkursu: p. I. Baranowskiej i A. Sakowicz

          • Tydzień Bezpiecznego Internetu

          • W dniach 10-14  lutego 2020 r. w ZS1 obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu.

            Działania profilaktyczne miały na celu ukierunkowane młodzieży na bezpieczne i świadome korzystanie z Internetu. Święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

             Na zajęciach prowadzonych przez przedstawicieli Policji KPP w Zambrowie,  uczniowie mieli okazję zweryfikować swoją wiedzę na tematy związane z korzystaniem z Internetu, dowiedzieli się, jak odpowiedzialnie korzystać z nowych narzędzi elektronicznych, portali społecznościowych oraz jakie zagrożenia mogą wynikać z nieodpowiedniego wykorzystywania tych urządzeń. W zawiązku z powyższym składamy ogromne podziękowania dla Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej   mł.asp. Agnieszce Predko, st. tech. Bartoszowi  Gerguszewicz i sierż. Sst. Pawłowi Szymborskiemu   za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu tak ważnych i potrzebnych działań.

            Pedagog szkolny Dorota Śleszyńska.

          • Konferencja „ Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci.”

          • W dniu 17.02.2020 r. uczniowie naszej szkoły wraz z pedagog Dorotą  Śleszyńską uczestniczyli w konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci”

            zorganizowaną przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Konferencja miała na celu, uświadomienie dzieciom i młodzieży, że hejt, kradzież danych i tożsamości, zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem, podszywanie się pod inną osobę to realne zagrożenia w wirtualnym świecie.

            Podczas spotkania wyświetlono film, który przestrzegał o  upowszechnianiu  prywatnych danych, a policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku przedstawili prezentację „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci - Wojewódzki Program Cyberświadomi, Cyberbezpieczni”, przestrzegając o tym, że nikt w sieci nie jest anonimowy. W spotkaniu uczestniczył  Dariusz Piontkowski  -Minister Edukacji Narodowej, Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Kazimierz Gwiazdowski i Mieczysław Baszko oraz Beata Pietruszka, Podlaski Kurator Oświaty.

          • Walentynkowe Karaoke w Czerwoniaku

          • Walentynkowe Karaoke w Czerwoniaku ♥♥

            Uczniowie w ZS1, w Zambrowie, uczcili Dzień Świętego Walentego kreatywnym popisem wokalnym.

            Było to karaoke poliglotów. Uczestnicy konkursu wykonywali wybrane przez siebie utwory w językach: angielskim, rosyjskim, ukraińskim, niemieckim, japońskim, koreańskim, no i oczywiście w języku polskim. Uczniowie i nauczyciele świetnie bawili się śpiewając swoje ulubione przeboje. Motywem przewodnim wybranych piosenek była, jak łatwo się domyślić, miłość. Okazało się, że poza talentem wokalnym uczniowie posiadają również zdolności aktorskie i taneczne. W konkursie wzięło udział 14 uczniów oraz część kadry pedagogicznej. Widownią byli koledzy i koleżanki uczestników, którzy entuzjastycznie reagowali na wspaniałe występy "piosenkarzy". Zwycięzców wyłoniono demokratycznie poprzez głosowanie. Wygrali ci, którzy otrzymali największe brawa.

            Na szczegółową relację zapraszamy na:

            https://www.facebook.com/ZS1Czerwoniak/

            https://www.instagram.com/zs1czerwoniak/?hl=pl

          • Walentynki w Czerwoniaku

          • UWAGA!!!!!!!! UWAGA!!!!!!!! UWAGA!!!!!!

            Zapraszamy całą społeczność szkoły na Imprezę Walentynkową,

            która odbędzie się 14 lutego (piątek). Czekają na Was takie atrakcje, jak Poczta Walentynkowa, Foto – Budka (na przerwach w sali 208) i karaoke (mała sala gimnastyczna), które przygotowują wspólnie nauczyciele języków obcych.

            Każdy, kto chce wyrazić swoje uczucie, może wrzucić list do „Skrzynki Walentynkowej”, która będzie wystawiona na I piętrze szkoły, przy bibliotece, od poniedziałku do środy.

            Ci z Was, którzy umieszczą swoje zdjęcie na Instagramie i oznaczą je, mogą liczyć na nagrodę w postaci „Niepytki”, która obowiązywać będzie u wybranych nauczycieli.

            Zachęcamy wszystkich, aby przyłączyli się do zabawy, zakładając jakiś czerwony element stroju, lub przynosząc „serduszkowe” gadżety, które zwolnią ucznia z odpytania w tym dniu.

            Życzymy wiele miłości.

            Samorząd Uczniowski

          • XXI Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Zambrów  w roku szkolnym 2019/2020.

          •  

             

            W dniu 12 stycznia 2020 roku odbył się XXI Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Zambrów. W turnieju brała udział drużyna futsalu naszej szkoły. Zespół zajął I miejsce wygrywając dwa i remisując jeden mecz.

             

             

            Skład drużyny:

            1. Godlewski Michał IV TŻ
            2. Szymczuk Karol IV TI
            3. Dębek Maciej             IV TL
            4. Urbanik Daniel IV TI
            5. Jasionek Damian IV TI
            6. Rogulski Daniel III BLO
            7. Kurzyna Eryk             III TI
            8. Mieczkowski Szymon             I TL
            9. Zawadzki Marcin I TLp
            10. Zaorski Paweł             II TI
            11. Boguszewski Norbert II LO

             

            Opiekun: Andrzej Czworkowski

             

            Wyniki turnieju:

            ZS 1 – SB 3     4:0

            ZSA – I LO     1:1

            ZSA – SB 3     3:1

            SB 3 – I LO     0:4

            ZSA – ZS 1     2:4

            ZS 1 – I LO     0:0

             

            Tabela turnieju:

            1. ZS1 Zambrów 7 pkt. 8:2

            2. I LO Zambrów 5 pkt. 5:1

            3. ZSA Zambrów 4 pkt. 6:6

            4. SB 3 Zambrów 0 pkt. 1:11

             

          • Sukcesy sportowe uczniów ZS nr1 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie w roku szkolnym 2017/2018r.

          • Piłka koszykowa chłopców – IV miejsce w rozgrywkach I Ligi Mistrzostw Województwa Podlaskiego Szkół Ponadgimnazjalnych.

            (Opiekun: Piotr Głuszcz)

            Piłka koszykowa dziewcząt – VIII miejsce w rozgrywkach I Ligi Mistrzostw Województwa Podlaskiego Szkół Ponadgimnazjalnych.

            (Opiekun: Piotr Głuszcz)

            Futsal chłopców – VII miejsce w rozgrywkach I Ligi Mistrzostw Województwa Podlaskiego Szkół Ponadgimnazjalnych.

            Futsal chłopców – I miejsce w II Turnieju Halowej Piłki Nożnej Szkół Ponadgimnazjalnych o Puchar Starosty Zambrowskiego.

            Futsal chłopców – I miejsce w Turnieju Piłki Nożnej z okazji Dnia Patrona Szkoły ZSA w Zambrowie im. „Szkół Podchorążych Rezerwy”.

            Futsal chłopców – II miejsce w XIX Halowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Zambrów w Kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych.

            (Opiekun: Andrzej Czworkowski)

            Piłka siatkowa dziewcząt – X miejsce w rozgrywkach III Ligi Mistrzostw Województwa Podlaskiego.

            (Opiekun: Zbigniew Niewiński)

          • Nauka języków obcych w ”Czerwoniaku” wcale nie jest nudna!

          • Zespół Szkół Nr 1  idzie z duchem czasu – stawiając na nowoczesność i wykorzystanie atrakcyjnych pomocy audio –wizualnych w procesie dydaktycznym, zwłaszcza w nauce języków obcych.Dzięki środkom uzyskanym w ramach realizacji różnorodnych projektów unijnych, szkoła dysponuje ciekawymi programami komputerowymi do nauki języków obcych, np. Professor Henry 6.” , oraz wysokiej klasy sprzętem  komputerowym i audio. Poprzez  dostęp do Internetu uczniowie mogą korzystać z nowoczesnych technologii informacyjnych. Nauczyciele naszej szkoły: p. Iwona Grajewska-Partyka i p. Jerzy Hryńko  przeprowadzili lekcje powtórzeniowe  języka angielskiego w oparciu o wykorzystanie internetowych zasobów quizizz.com. oraz Use of English – exercises,  dostępnych na telefonach komórkowych i komputerach. Celem zajęć było  przede wszystkim utrwalenie i wzbogacenie słownictwa oraz różnorodnych struktur gramatycznych na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Okazuje się, że uczniowie chętnie biorą udział w tego typu  zajęciach, szybko i efektywnie  utrwalają i przyswajają materiał leksykalno-gramatyczny, nauczyciel zaś otrzymuje informacje zwrotne nt. poziomu klasy  i poszczególnych uczniów. Zastosowanie  nowoczesnych technologii informacyjnych niewątpliwie uatrakcyjnia zajęcia lekcyjne i motywuje uczniów do pracy nad językiem.

          • Lokalne firmy motoryzacyjne - wycieczka uczniów BS

          • Lokalne firmy motoryzacyjne - wycieczka uczniów BS

            W dniu 9 maja 2018r. nasi uczniowie branżowej szkoły uczestniczyli w tematycznej wycieczce do lokalnych firm z branży metalowej i motoryzacyjnej.

            Na początek dzięki uprzejmości firmy „INTER TECH” zwiedziliśmy główną siedzibę firmy gdzie uczniowie mieli okazję poznać i zobaczyć w działaniu najnowocześniejszą w regionie wycinarkę laserową 3d japońskiej firmy Mazak.

            Następnym etapem zwiedzania firmy była hala, w której znajduję się dział malowania proszkowego. Uczniowie poznali tu kompletny proces malowania proszkowego z wykorzystaniem piecy o imponujących wymiarach: długość 5500mm, szerokość 2000mm, wysokość 2700mm.

            Dzięki uprzejmości firmy nasi uczniowie mieli również okazje zapoznać się z funkcjonowaniem serwisu i sklepu firmowego działającego w ramach firmy.

            Wszyscy uczniowie i opiekunowie zostali zaopatrzeni w bardzo efektowne gadżety reklamowe firmy.

            Dzięki uprzejmości właściciela Okręgowej Stacji Diagnostycznej następnym etapem wycieczki dydaktycznej była Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Pana Zygmunta Wszeborowskiego przy ulicy Fabrycznej.

            Na stacji diagnostycznej uczniowie zostali zapoznani z funkcjonowaniem stacji diagnostycznej.

            Bardzo sympatyczny diagnosta omówił krok po kroku proces badania technicznego pojazdów. Bardzo szczegółowo uczniowie zostali poinformowani o zasadzie posługiwania się i zasadzie działania poszczególnych elementów wyposażenia ścieżki diagnostycznej. Została również przedstawiona technologia pomiaru geometrii podwozia a także proces pomiaru stanu technicznego silnika przy użyciu analizatora spalin i dymomierza.

            Uczniowie dzięki pasji właściciela stacji mogli podziwiać eksponaty z dawnej epoki kolekcję samochodów  i motocykli.

            D. Śledziewski

          • W Czerwoniaku skończyła się……wolność

          • Zakończyła się, trzecia już, edycja programu „ Fundamenty Demokracji ”. W tym roku szkolnym motywem przewodnim projektu była wolność. W projekcie brali udział  uczniowie klas maturalnych technikum i liceum ogólnokształcącego.

            Poznawali oni różne aspekty  wolności, począwszy od czasów najdawniejszych a skończywszy na czasach nam współczesnych. Podsumowaniem projektu były uczniowskie prezentacje. Najlepiej ocenioną została prezentacja Marty Worosilak i Karoliny Groszfeld z klasy IV TŻ.

            „ W powszechnym rozumieniu wyróżnimy wolność fizyczną i psychiczną- pisze Karolina Groszfeld. Ta pierwsza: wolność w sensie fizycznym oznacza swobodę poruszania się i podróżowania oraz fakt, że człowiek nie jest zniewolony, nie jest niczyją własnością”- dodaje.

             „ Człowiek nie jest niewolnikiem- uzupełnia  Marta Worosilak i podkreśla drugi aspekt wolności: wolność w sensie psychicznym. Według niej oznacza to możliwość i swobodę wyboru ale też odpowiedzialność za dokonane wybory. „Prawdziwa wolność  człowieka  to nade  wszystko  jego prawo do codziennego, swobodnego wyboru, ale też wynikająca z tych wyborów odpowiedzialność za te wybory” stwierdza Marta.  Z kolei  Łukasz Grądzki  z IV TŻ  uzupełnia rozważania koleżanek, że wolność ma także,  a może przede wszystkim, swój  wymiar polityczny i wyróżnia jej odmiany: wolność od i wolność do.” Wolność od to wolność negatywna” – podkreśla  i dodaje, że  oznacza ona wolność od przymusu i strachu, ale też wolność od prześladowań i głodu. Wolność do, z kolei, to wolność pozytywna czyli prawo do dokonywania rzeczywistych wyborów-zaznacza i zaraz dodaje, że do tradycyjnych wolności politycznych zaliczyć można wolność myśli, słowa i religii oraz zgromadzeń.

            W trakcie dalszych  rozważań o wolności uczniowie podkreślali  jej różne rozumienie  w filozofii i religii. Wskazywali  wolność jako podstawowy motyw polskich  powstań i zrywów niepodległościowych oraz czynnik sprawczy buntów i  rewolucji społecznych na świecie. Podkreślali szczególne znaczenie wolności jako podstawy  demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.  Idea wolności znalazła swój wymiar w licznych dziełach literackich, malarstwie, rzeźbie  a nawet architekturze. Zgodnie z założeniami ” Fundamentów  Demokracji ” uczniowie w sposób plastyczny przedstawili tegoroczny  motyw przewodni programu. Jako symbol najlepiej oddający ideę wolności  uznali  Statuę Wolności czyli pomnik- symbol Nowego Jorku.

            Autorem programu „ Fundamenty Demokracji” i opiekunem projektu jest mgr Waldemar Kurpiewski, nauczyciel wos-u i historii w ZS nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. 

            Statua Wolności początkowo nazywała się "Wolność Oświeca Świat". Posąg ten jeden z największych na świecie, został podarowany Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej przez Francję z okazji setnej rocznicy deklaracji niepodległości. Statuę zbudowano w Paryżu, a w Nowym Jorku zmontowano ją na portowej wyspie. Statua wyłania się z zerwanych łańcuchów, w lewej ręce trzyma tablicę z napisem "4 lipca 1776 r. Dzień Niepodległości Ameryki". Wewnątrz statuy pomiędzy stalowymi kolumnami umieszczono dwa ciągi kręconych schodów, z których każdy liczy 168 stopni. Trzecie schody prowadzą do pochodni, ale nie są dostępne dla zwiedzających.

            Projekt stalowej konstrukcji wykonał Gustaw Eiffel we Francji, następnie drogą morską rozebrane części przetransportowano do USA. Statua ma następujące wymiary: wysokość od podstawy posągu do wierzchołka pochodni - 46,5 m, od ziemi do najwyższego punktu - 92,99 m, długość dłoni - 5 m, długość palca wskazującego - 2,44 m, wysokość głowy - 5,26 m, szerokość głowy od ucha do ucha - 3,05 m, długość pomiędzy oczami - 0,76 m, długość nosa - 1,48 m, długość prawej ręki - 12,80 m, szerokość prawej ręki - 3,66 m, szerokość pasa - 10,67 m, szerokość ust - 0,91 m, długość tabliczki - 7,19 m, szerokość tabliczki - 4,14 m, grubość tabliczki - 0,61 m, wysokość od ziemi do wierzchołka piedestału. Posąg waży 229 ton, a sama tabliczka 31 ton, na szczyt prowadzą 354 stopnie, z tego na szczyt piedestału 192. Korona ma 7 promieni i znajduje się w niej 25 okien.źródło: https://www.budowle.pl/budowla,statua-wolnosci 

          • Pożegnanie maturzystów w Czerwoniaku

          • 27 kwietnia 2018r. uczniowie klas III ALO, III BLO, IV TEL, IV TŻiUG oraz IV TI odebrali świadectwa ukończenia szkoły.

            Wyróżnienia otrzymali najlepsi uczniowie: Ida Milewska, Karolina Groszfeld, Monika Michalska, Katarzyna Jastrzębska, Maciej Golec oraz Sylwia Gacka.

            W tym roku uroczystość pożegnania maturzystów była wyjątkowa, gdyż tego dnia żegnała się ze szkołą jej długoletnia dyrektor, pani Maryna Łotysz, która przeszła na zasłużony odpoczynek. Na uroczystość przybyły władze miasta, dyrektorzy zambrowskich szkół, emeryci ZS nr1 oraz byli wychowankowie pani dyrektor. Po podziękowaniach,  wspomnieniach oraz pożegnaniu Pani Dyrektor ze sztandarem szkoły odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez młodzież naszej szkoły.

            Tradycją szkoły stało się pożegnanie maturzystów na wesoło, dlatego i tym razem rozstawaliśmy się pogodnie, z przymrużeniem oka. Uczniowie klas maturalnych otrzymali żartobliwe porady na dorosłe życie od znanych postaci, takich jak Dama z łasiczką, ojciec Mateusz, Magda Gessler, czy wójt gminy Wilkowyje. Zabawną wróżbę na przyszłość od cyganki otrzymała również pani dyrektor Maryna Łotysz. Mamy nadzieję, że się spełni.

            Maturzystom gratulujemy i życzymy powodzenia na maturze, a Pani Dyrektor zdrowia i samych słonecznych dni przez długie lata.

          • Uczniowie „Czerwoniaka” na „Warsaw Comic Con”

          • W ubiegły piątek uczniowie klasy I i II Technikum Informatycznego Zespołu Szkół nr 1 odwiedzili Nadarzyn, aby wziąć udział w III edycji największego w Polsce festiwalu popkultury: „Warsaw Comic Con”. Jest to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w tej części Europy, poświęconych szeroko pojętej fantastyce i przeznaczonych dla wszystkich, którzy po prostu poszukują dobrej zabawy.  

            Organizatorzy przygotowali dla zwiedzających wiele atrakcji, wśród których najbardziej oblegane przez młodzież były konkursy cosplayowe! Live! Cosplay ContestWe, replika kantyny Mos Eisley, wystawa filmowych strojów i modeli z kosmicznej sagi „Gwiezdne Wojny” oraz plany filmowe związane z takimi hitami jak: „Jurassic Park” czy „The Walking Dead”.

            Największa popularnością wśród uczniów cieszyły się oczywiście Warszawskie Targi Gier: „Good Game”, gdzie można było nie tylko zakupić po niższych cenach sprzęt dla graczy, zagrać w ulubione gry, wziąć udział w konkursach, ale również spotkać się ze znanymi w tym kręgu Youtuberami, takimi jak: LEO, IZAK, ISAMU, NERVARIEN, DIS czy VUZZEY.

            Wśród licznych atrakcji wzrok zwiedzających przykuwały postacie z gier i filmów, między innymi: Deadpool, Harley Quinn, Green Arrow, Szturmowiec z „Gwiezdnych Wojen”, czy Ciri, bohaterka sagi „Wiedźmin”.

            Po trzech godzinach dobrej zabawy i udanych zakupach dokonanych w licznych na terenie „Ptak Warsaw Expo” stoiskach z gadżetami, uczniowie powrócili, pełni emocji i dobrych wspomnień, do domu, z mocnym przekonaniem, że pojawią się tu jesienią, ale zdecydowanie na dłużej.

          • Kurs spawacza 2018r.

          •  W Zespole Szkół nr 1 uczniowie  klasy III  szkoły branżowej ( mechanik pojazdów samochodowych)  ukończyli kurs spawacza blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG 135.

            Celem kursu było  teoretyczne i praktyczne przygotowanie jego uczestników do egzaminów końcowych pozwalających uzyskać kwalifikacje do wykonywania spoin pachwinowych blach i rur ze stali ferrytycznych metodą MAG (135) zgodnie z obowiązującymi przepisami i aktualnymi normami dotyczącymi przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych spawaczy oraz zapoznanie się poprzez pokaz i ćwiczenia praktyczne z podstawami lutospawania.

              W kursie wzięło udział 10 uczniów, którzy zdali egzaminy państwowe i otrzymali książeczkę spawacza.  Są to dodatkowe kwalifikacje, które będą przydatne  uczniom po skończeniu szkoły . Szkolenie odbyło się  w ramach projektu „Wykwalifikowany absolwent gwarancją zawodowego sukcesu” realizowanego w ZS nr 1 . Uczniowie szkoły branżowej w ramach projektu uczestniczą teraz  w kursach na prawo jazdy kat. B i kursach dających uprawnienia na  wózki widłowe.  Wszystkie organizowane szkolenia i kursy są bezpłatne i będą realizowane do września 2019r. Zachęcamy do skorzystania z oferty.

  • Zespół Szkół nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zambrowie
    ul. Aleja Wojska Polskiego 31
    18-300 Zambrów
    • Logowanie